Demir eksikliği anemisi olan çocuklarda tam kanda trombosit agregasyonu
Investigation of platelet aggregation in whole blood of infants with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 59517
  2. Yazar: AVNİ ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışma, trombositlerin sayıca değişikliklerinin bilindiği demir eksikliği anemisinde, trombosit fonksiyonlarından agregasyondaki muhtemel değişiklikleri daha doğal bir ortam olan tam kanda araştırmak amacı ile yapıldı. Demir eksikliği anemisi tanısı konmuş 25 hastaya tedavi öncesi ve tedavi sonrası ADP ve kollagenin çeşitli konsantrasyonları ile uyarılmış trombosit agregasyonu empedans yöntemi ile çalışıldı. Tedavi öncesinde baskılanmış olan trombosit agregasyonunun tedavi sonrasında kontrol grubuna göre tüm konsantrasyonlarda anlamlı olarak arttığı saptandı. Olguların % 48'inde saptanan trombositozun tedavi ile düzelmesi, demirin trombopoeze inhibisyon yolu ile etkili olabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Sonuç olarak, demir eksikliği anemisinde klinik düzeyde trombosit agregasyon defekti olmamasına rağmen, laboratuar düzeyde değişik agreganlara karşı agregasyon defektinden bahsedilebilir ve bu defektif fonksiyonlar tedavi ile düzelmektedir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Platelet Aggregation in Whole Blood of Infants with Iron Deficiency Anemia This study was aimed to investigate the probable alterations of platelet aggregation in iron deficiency anemia of which was known to have quantitative platelet abnormalities. The study was conducted in whole blood as it was a more natural environment. Platelet aggregation stimulated with various concentrations of ADP and collagen before and after treatment was studied with impedence method in 25 iron deficient infants. It was detected that platelet aggregation in the study group which had impaired before treatment improved more significantly than the control group after treatment in all concentrations. It could be concluded that iron might inhibit thrombopoiesis since the thrombocytosis detected in 48 % of our cases fully recovered after treatment. In conclusion, although the platelet aggregation defect is not frequently encountered clinically, an aggregation defect should be considered in vitro laboratory conditions. 33