Türk hukukunda erteleme ve koşullu salıverme bağlamında dolaylı af uygulamaları
Indirect amnesty practices in the context of suspension of the penalty and conditional release in Turkish law
  1. Tez No: 595192
  2. Yazar: İREM ERBUYURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Türk Ceza Hukukunda cezaların infazıyla ilgili düzenlemeler farklı şekillerde tanımlanmıştır. Bu tanımların içeriğinde özellikle af, erteleme ve koşullu salıverme bulunmaktadır. Doktrin ve yüksek mahkeme, cezaların infazını etkileyen kanunları örtülü özel af olarak kabul etmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde af kurumu tüm yönleriyle birlikte incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca af kurumu benzer diğer kurumlarla kıyaslanmıştır. İkinci bölümde erteleme kurumu ve türleri ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Aynı bölümde koşullu salıverme ve sonuçları da incelenmiştir. Son bölümde ise 3713 sayılı Kanun, 4454 sayılı Kanun, 4616 sayılı Kanun, 6352 sayılı Kanun ve 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Criminal Law, regulations on the execution of penalties are defined in many ways. These definitions specifically include amnesty, postponement and conditional release. Doctrine and supreme court regard the codes affecting the execution of penalties as implicit pardon. In the first part of study, amnesty was examined in all aspects. In this section, the amnesty is compared with the other similar institutions. In the second part, the postponement and the types of that institution are explaine in detail. In the same section the conditional release and its results are examined. In the last chapter, Code of Law No. 3713, Code of Law No. 4454, Code of Law No. 4616, Code of Law 6352 and Decree Law No. 671 are examined.