Türkiye'de elektronik ticaret gümrük beyannamesi sürecinin işleyişi ve swot analizi
Operation of electronic commerce customs declaration process in Turkey and swot analysis
- Tez No: 595191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Posta ve Hızlı Kargo Taşıyıcılar yani operatörler tarafından düzenlenen bir beyan olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) 'nin nasıl hazırlandığını, hangi mevzuatlara göre işlem yapıldığı belirtilmiştir. SWOT Analiziyle uygulamanın güçlü ve zayıf yönleri, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri saptamak için kullanılan teknikleri üzerinde durulmuştur İlk bölümde araştırmanın konusu ve önemi, araştırmanın amacı ve araştırmanın sınırlılıkları ele alınmıştır. İkinci bölümde gümrük mevzuatı ana hatlarıyla neler ve hangi uygulamalar ışığında ele alındığına değinilmiştir. Bu bölümde genelde teorik bilgiye yer verilmiştir. Gümrük mevzuatı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Genel hatlarıyla 174 Kanun,21 Uluslararası anlaşma,13 Uluslararası sözleşme,7 Kanun Hükmünde Kararname,8 Tüzük,675 Bakanlar Kurulu Kararı, 191 Yönetmelik ile 200 'ü aşkın Yargıtay ve Danıştay Kararı, sayısız tebliğ, protokol ve genelge olmak üzere kapsamı bir hayli geniş olan bir uygulama alanına sahiptir. Üçüncü bölümde posta ve hızlı kargo taşımacılığının işleyişinden bahsedilmiştir. Burada da ETGB uygulaması ve işleyişi 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 10.03.2013 tarihli Seri No:4, 03.12.2016 tarihli Seri No:5 ve 29.06.2019 tarihli Seri No:6 mevzuatları ışığında değerlendirilmiştir. Devamında ise ETGB'nin sistemsel işleyişi aktarılmıştır. Firmaların gerçek ve tüzel kişilerin vekâletnamelerine istinaden dolaylı temsilci olarak mevzuata uygun bir şekilde gerçekleştirilen ETGB işlemleri süreci gümrük müşavirleri tarafından yürütülmektedir. Sonrasında bu işlemler gümrük idaresindeki görevli muayene memurları tarafından kontrol edilmektedir. Dördüncü bölümde nitel araştırmalarda kullanılan bir yöntem olan SWOT Analizi yöntemiyle posta ve hızlı kargo taşımacılığı işlemlerini gerçekleştiren firmaların görüşleri de dikkate alınarak ETGB uygulamasının güçlü ve zayıf yönleri ile dış ve iç çevreden kaynaklanan fırsatları ve tehditleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışma genel boyutlarıyla değerlendirilerek Elektronik Gümrük Beyannamesi'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisi ve hedefleri belirtilmiştir. Aynı zamanda çalışmanın literatüre katkısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is important in terms of how the“Electronic Trade Customs Declaration (ETCD)”, which is a declaration issued by mail and fast Cargo Carriers i.e. operators, is prepared, according to which legislation it is processed and source that finds the first field of study in the literature. In practice, the strengths and weaknesses of the ETCD application and the opportunities and threats arising from the internal and external environment were evaluated using SWOT analysis method with the support of the user companies that benefit from this system. In the first part of the study, the subject and importance of the research, the purpose of the research and the limitations of the research were mentioned. In the second section, the customs legislation (laws and regulations) is discussed in the main lines and the practices are addressed. Since customs legislation has a very large area, this section is usually given theoretical information. Customs legislation in general lines; 174 laws, 21 international agreements, 13 international conventions, 7 decrees with the power of Law, 8 statutes, 675 Council of ministers decisions, 191 regulations and more than 200 Supreme Court and Council of state decisions, numerous papers, protocols and circulars have a wide scope of application. In the third section, the operation of mail and fast cargo transport is mentioned. The implementation and operation of the ETCD was evaluated in accordance with the Council of Ministers decision no.2009/15481, Serial No:4 dated 10.03.2013, Serial No:5 dated 03.12.2016 and Serial No:6 dated 29.06.2019. In the continuation of ETCD's systemic functioning is transferred. The process of ETCD transactions carried out in accordance with the legislation as an indirect representative in the accuracy of the power of attorney of real and legal persons of companies is carried out by the customs brokers. These procedures are then checked by the inspection officers in charge of the customs administration. In the fourth chapter the qualitative research method is used in mail and cargo transport, SWOT analysis which is a method that taken into consideration the opinions of firms that perform operations with ETCD strengths and weaknesses of the application focuses on the opportunities and threats from the external and internal environment. In the conclusion section, the effects and objectives of the electronic customs declaration on the Turkish economy are evaluated with the general dimensions of the work. At the same time, the contribution of the study to the literature has been discussed.