Hiperbilirubinemisi olan termindeki yenidoğanlarda bilirubinin antioksidan rolü ve fototerapinin etkisi
The Antioxidant role of bilirubin in the term hyperbilirubinemic neonates and the effect of phototherapy
  1. Tez No: 59529
  2. Yazar: AYŞEGÜL YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmaya, 26 terminde, hiperbilirubinemik yenidoğan (hasta grubu) ile 15 terminde, sağlıklı yenidoğan (kontrol grubu) dahil edildi. Çalışmaya alman bebeklerin hiçbirinde G6PD eksikliği, serbest radikal meydana getiren hastalık ve kan grubu uyuşmazlığı mevcut değildi. Olguların rutin labaratuvar tetkikleri yanında, spektrofotometrik yöntemle SOD ve GPx enzim aktiviteleri ölçüldü. Hiperbilirubinemik hastalarda 24 saat fototerapi uygulanmasının ardından SOD ve GPx düzeyleri tekrar ölçüldü. Hipebilirubinemik bebeklerin fototerapi öncesi ortalama SOD ve GPx düzeyleri ile kontrol grubunun ortalama SOD ve GPx düzeyleri arasında istatistiksel olarak belirgin farklılık bulunamadı (p>0.05). Ancak hasta grubunda fototerapi öncesi ve fototerapiden 24 saat sonrası SOD ve GPx miktarlarında belirgin bir artış saptandı ve aradaki fark istatistiksel açıdan önemli bulundu (p0.05). Sonuç olarak, hipcrbilirubincmisi olan (erindeki yenidoğanlarda bilirubin düzeyinin artması ile antioksidan enzim düzeyinin düştüğü ve fototerapinin etkisi ile bilirubin düzeylerinin düşmesinden sonra bu enzimlerde artış olduğu saptanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yenidoğan - Hiperbilirubinemi - Serbest radikaller- Antioksidan Sistemler - Bilirubin VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ANTIOXIDANT ROLE OF BILIRUBIN IN THE TERM HYPERBILIRUBINEMIC NEONATES AND THE EFFECT OF PHOTOTHERAPY. This study included 26 term, hyperbilirubinemia and 15 term, healty neonates. For all neonates routine and labaratory tests were performed. SOD, GPx activities were investigated by spectrophotometric methods. Phototherapy was performed to the hyperbilirubinemic neonates for 24 hours. After the phototherapy, SOD and GPx activities were investigated again. The mean SOD and GPx levels in the hyperbilirubinemic neonates were not different from the mean SOD and GPx levels in the control group (p>0.05). However, in hyperbilirubinemic neonates, there was a significant increase at the mean SOD and GPx levels after 24 hours from the phototerapy (p0.05). The results of this study has supported the hypothesis that antioxidant enzyme levels in term hyperbilirubinemic neonates become lower while bilirubin levels rise. If phototherapy is performed, bilirubin levels decrease and then antioxidant enzyme levels rise. KEYWORDS: Newborn - Hyperbilirubinemia - Free Radicals - Antioxidant Systems - Bilirubin VII