Çocukluk çağı kanserlerinde tedavi maliyetlerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of treatment costs of childhood cancers
  1. Tez No: 59539
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Kanser günümüzde önemli bir medikososyal problemdir ve ekonomik boyutu hakkında Türkiyede yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada, tedavi başarısını etkilemesi nedeniyle kanserin ekonomik yönünün, hasta ailelerine ve devlete getirdiği maddi yükün ortaya konulması amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem: 1996 yılının ilk dokuz ayında tanısı konulup tedavisine başlanan 0.5- 1 7 yaş arasında 27 kanser hastası, birer yıl süre ile prospektif izlenerek tedavi bedelleri hesaplanmıştır. Bulgular: 27 olgunun 8'i lösemi( 7 ALL vel AML), 6'sı lenfoma( 4 Hodgkin hast, 2 NHL) ve 13'ü de solid tümör tanısı almış hastalardır. Bir yıllık takip süreleri içinde lösemili hastalarda 30, lenfomalılarda 7 ve solid tümörlü hasta grubunda da 5 olmak üzere toplam 42 nötropenik infeksiyon atağı gelişmiştir. Lösemi grubunda hasta başına bir yıllık toplam tedavi maliyeti 32.554 USD, lenfoma grubunda 8969 USD ve solid tümör grubunda 7078 USD olarak hesaplanmıştır. Tüm çocukluk kanserleri dikkate alındığında ise hasta başına bir yıllık toplam tedavi maliyeti 15.046 USD bulunmuştur. Bu bedelin %33'ünün hastalığa veya tedaviye bağlı gelişen nötropenik infeksiyon maliyeti olduğu görülmüştür. Nötropenik infeksiyon maliyeti atak sayısının fazlalığına bağlı olarak lösemi grubunda en yüksek değere ulaşmakta ve hasta başına bir yıllık maliyet 14250 USD, atak basma ise 3143 USD ile yine en yüksek değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Lenfoma grubunda nötropenik infeksiyon maliyeti hasta başına bir yıllık 1403 USD, atak başına ise 928 USD olarak hesaplanmıştır. Solid tümör grubunda ise hastabaşına yıllık 352 USD ve atak başına da 983 USD bulunmuştur. Tedavi maliyetleri ile antikanser ilaçlar, antibiyotikler, kan ürünleri, Büyüme faktörleri, antiemetikler ve hastane yatak giderleri arasında kuvvetli ilişki saptanmıştır. Sonuç:Bu çalışmanın, kanser tedavisinde ',hasta ve ailelerinin karşılaştıkları ekonomik sorunların boyutlarına dikkati çektiği ve çözümleri için sağlık hizmetlerinin planlanmasında kullanılabilecek bir kaynak olabileceği düşünülmüştür. 81
Özet (Çeviri)
Objectives: Cancer is one of the major medicosocial problems and it's economic aspects is not known very well in Turkey. In this report, the detection of economic burdens of childhood cancers to patient's family and government were aimed since effects on cancer therapy and survival. Patients and methods: In the first nine months duration of 1996, six months- 17 years-old 27 cancer patients, 8 with leukemia, 6 with lymphoma and 13 with solid tumors were followed up prospectively for one year, and costs of treatment were calculated. Results: Eight patients had leukemia(7 with ALL, 1 with AML), six had lymphoma(4 with Hodgkin's disease, 2 with non-Hodgkin lymphoma), and 13 had solid tumors. Forty-two neutropenic infection episodes were arised, in which 30 episodes were in leukemia group, 7 episodes in lymphoma group, and 5 episodes in solid tumors group. The mean total cost of treatment for the first year followed up 32554 USD in leukemia group, 8969 USD in lymphoma group, and 7078 USD in solid tumors group. When all childhood cancers were accounted together, the mean total cost of treatment was 15046 USD, and thirty-tree percent of this amount was attributed to neutropenic infections which were secondary to primary disease or treatment complications. According to relatively excess neutropenic infections in leukemia group, the mean cost of neutropenic infections treatment was highest by 14250 USD, and the mean cost of neutropenic infection per episode was also highest in this group by 3143 USD. In lymphoma group the mean cost of neutropenic infection was 1403 USD per patients, and 928 USD per episode. In solid tumors group, the mean cost of neutropenic infection was 352 USD per patient, and 983 USD per episode. There were positive strong correlation between cost of cancer treatment and anticancer drugs, antibiotics, blood-products, antiemetics and hospitalization costs. Conclusion: It is thought that this report called attention to economic problems of patients and families in cancers and could be a source to solve this problems in health-care planning. 82