Performance assessment of lime-pozzolan mortars with straw aggregate for sound and thermal insulation purposes
Ses ve ısı yalıtımı amacıyla önerilen saman agregalı puzolan katkılı kireç harçlarının performans analizleri
  1. Tez No: 595417
  2. Yazar: MİYASE MERVE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, PROF. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın temel amacı, saman içeren puzolan katkılı kireç esaslı harçların, özellikle ses ve ısı yalıtımı amacıyla kullanılabilecek nitelikli yapı malzemeleri olarak önerilmesi ve bu çerçevede performans özelliklerinin değerlendirilmesidir. Özel bir geleneksel dış sıva türünün ham madde ve temel fiziksel özellikleri, yüksek ısıl dirençli ve ses yutma özellikli, gözenekli, kireç esaslı saman içerikli harç örneklerinin üretiminde ilham verici olmuştur. Bu çerçevede, birbirinden farklı“bağlayıcı:puzolanik katkı: saman”oranına sahip, ana bağlayıcısı saf kireç olan, metakaolin katkılı ve saman içerikli harç karışımları hazırlanmıştır. Üretilen harç örneklerinin performans özeliklerini saptamak amacıyla kapsamlı laboratuvar analizleri yapılmıştır. En düşük birim hacim ağırlığı ve ısıl iletkenlik ile en yüksek gözeneklilik ve ses yutma özellikleri, bağlayıcı: saman oranı 3:1 olan örneklerde elde edilmiştir. L3W1 ve LM3W1 örnekleri, düşük fakat yeterli eğilme ve basınç dayanımı değerlerine sahipken, LM3W1 örneği daha rijittir. Ağırlıklı ses yutma katsayısı (𝛼𝑤) değeri 0.40 olan L3W1 örneği, LM3W1 örneğinden daha yüksek bir ses yutma özelliğine sahipken, ısıl iletkenlik (λ) değeri 0.06 W/mK olan LM3W1 örneği daha yüksek bir ısıl direnç göstermektedir. Yapı malzemeleri açısından rijitlik ve mukavemet özellikleri çok önemli olduğu için, gelecek çalışmalar daha yüksek oranlarda saman içeren, yüksek ısıl direnç ve ses yutma özellikleri olan, nefes alan ve düşük su emme kapasitesine sahip bir katmanla korunmuş, kireç esaslı puzolan katkılı saman içeren (LMW) malzeme örnekleri hazırlamak üzere şekillenmelidir.
Özet (Çeviri)
The main concern of the study is to propose lime-based straw-mixed mortars with pozzolanic additives to be used as qualified building materials, particularly for sound and thermal insulation purposes and to assess their performance properties in this regard. Compositional properties of a specific type of traditional exterior plaster were inspiring for the production of porous lime-based straw-mixed mortar samples with high thermal resistivity and sound absorption properties. Several mortar mixtures, mainly composed of lime as binder, wheat straw fibers as aggregate and metakaolin as the pozzolanic additive, were prepared in various“binder: pozzolanic additive: straw”ratios. Comprehensive laboratory analyses were conducted on those newly-produced samples to determine their performance properties. The lowest bulk density and thermal conductivity and the highest porosity and sound absorption characteristics were achieved at the straw-mixed samples with the binder: straw ratio of 3:1. The L3W1 and LM3W1 samples have low but still enough flexural and compressive strength while LM3W1 is stiffer than L3W1. The sample L3W1 with weighted sound absorption coefficient (𝛼𝑤) value of 0.40 has higher sound absorption than the sample LM3W1 while the sample LM3W1 with thermal conductivity (λ) value of 0.06 W/mK is more thermal resistive than the sample L3W1. Since stiffness and strength characteristics are crucial for building materials, further analyses can be performed to prepare lime-based straw-mixed pozzolanic (LMW) mixtures with a higher content of straw for the development of more thermal resistive and sound absorptive materials coated with protective and breathable plasters having higher water impermeability.