Kaya düşmelerine karşı elastik enerji sönümleyicilerinin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of elastic energy absorbers for rockfall hazard by finite element method
- Tez No: 595418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR LÜTFİ ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kaya düşmeleri özellikle dağlık alanlarda ağırlıklı olarak görülen bir doğa olayıdır. Bu tür doğa olayları, mühendislik yapılarına hasar vermenin ötesinde can kayıplarına yol açabilmektedir. Kaya düşmeleri sonucunda yapılarda meydana gelecek zararların kabul edilebilir seviyeye indirilebilmesi için çarpışma anında ortaya çıkan yüksek enerjinin absorbe edilmesi büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma kapsamında RocFall ve ANSYS paket programları kullanılarak kaya düşme riski barındıran bir yamacın topuk bölgesineinşa edilen betonarme kaya koruma galerisinde kaya çarpması anında oluşması beklenen deplasman, gerilme ve birim şekil değiştirme gibi verilere ulaşılmıştır. Bu veriler ışığında çarpışma sonucu açığa çıkan yüksek enerji seviyelerinin asgari düzeye indirgenmesi için koruma galerileri üzerine genleştirilmiş (EPS), ektrude (XPS) edilmiş polistren köpük veya kum-lastik karışımı katmanlarının kullanılmasının olumlu etki sağlayabileceği öngörülmüştür. Bu doğrultuda ANSYS yazılımının açık dinamik analiz modülü kullanılarak, sonlu elemanlar yöntemine dayalı metotla farklı çarpışma hızlarına ve ağırlıklarına sahip kayaların galeri üzerine çarpma durumunun analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, enerji sönümleyici malzemelerin kullanılmasının koruma galerileri üzerine gelebilecek yıkıcı etkiyi önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rockfall is a natural phenomenon, especially occurring in mountainous areas. Such natural phenomena can lead to loss of lives beyond damage to engineering structures. In order to reduce the damages in the structures induced by rock falls to an acceptable level, damping and absorption of the high impact energy generated during the collision has a significant importance. Within the scope of this study, displacement, stress and strain and energy levels of a reinforced concrete protection shed located at the toe of a rock slope during rock fall impacts were obtained by numerical analyses performed using RocFall and ANSYS softwares. In the light of these data, it is anticipated that the use of expanded (EPS), extruded (XPS) polystyrene layers or sand-waste tire mixtures on protection galleries can be beneficial in order to minimize the high energy levels caused by collision. Therefore, impact analysis of rocks with different weights and collision velocities were carried out using explicit dynamic analysis module of finite element method based ANSYS software. Results indicate that use of energy-absorbing materials significantly reduces the destructive effect of the rock falls on the reinforced concrete protection galleries.