Lazer beneklenme görüntülemesi ile diş erozyonunun nicemsel sezinlenmesi
Quantitative detection dental erosion by laser speckle imaging
- Tez No: 595426
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde sağlıklı ve asitli sıvı içerisinde bekletilerek aşınmaya uğrayan kemik dokuları ve fosforik asitle aşınmaya uğrayan diş dokusunun yüzey pürüzlülüğünü lazer beneklenme görüntülemesi ile üç farklı yöntemle incelenmiştir. Kemik ve diş dokusunun yüzey parlaklığını belirlemek için: ilk olarak ilgili görüntüler üzerinden“zıtlık”analizi yapılmıştır. İkinci aşamada; ki-kare testi ve daha sonra fraktal boyut analizi aynı görüntülere uygulanmıştır. Bahsedilen bu üç; beneklenme görüntüsü parametresi üzerinden pürüzlülük farklılıkları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the surface roughness of the bony tissues that are eroded by being kept in healthy and acidic liquid and the tooth tissue eroded with phosphoric acid is examined by laser speckle by three different methods. In order to determine the surface brightness of bone and tooth tissue, contrast analysis was first performed on the relevant images. In the second stage, chi-square test and then fractal size analysis were applied to the same images. Roughness differences were interpreted over these three speckle image parameters.