Sıkıştırılmış zeminlerin taşıma gücünün deneysel ve istatiksel yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of carriage of compressed soils by experimental and statistical methods
  1. Tez No: 595425
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAS FİKRET KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yol inşaatlarında yol üst yapısı altında kalan doğal ve dolgu zemin katmanlarının istenilen yeterlilikte sıkıştırılması gerekir. Yolun uzun ömürlü olması için ise sıkıştırılmış zemin tabakalarının taşıma kapasitesi yüksek olmalıdır. Bu çalışmada, sıkıştırılmış zemin tabakalarının taşıma kapasitesinin belirlenmesine yönelik olarak farklı zemin türlerine ait 96 numune üzerinde elek analizi, kıvam limitleri, kompaksiyon, Kaliforniya taşıma gücü oranı(CBR) ve dinamik koni penetrometre(DCP) deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları kullanılarak geniş bir veri tabanı oluşturulmuştur.Veri tabanı içerisinde zeminlerin taşıma kapasitesiyle fiziksel özellikleri arasında regresyon analizleri yapılarak istatiksel değerlendirmede bulunulmuştur.Çalışma sonunda zemin tabakalarının taşıma kapasitesinin dolaylı yoldan tespitine yönelik yeni formülasyonlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In road constructions, the natural and filling ground layers under the road superstructure must be compacted to the required adequacy. For the road to be long-lived, the bearing capacity of the compacted ground layers must be high. In this study, sieve analysis, consistency limits, compaction, California bearing capacity ratio (CBR) and dynamic cone penetrometer (DCP) tests were performed on 96 samples of different soil types in order to determine the carrying capacity of compressed soil layers. A large database was created by using the experimental results. Regression analyzes were conducted between the carrying capacity and physical properties of soils in the database. At the end of the study, new formulations for indirect determination of the carrying capacity of the soil layers were produced.