Biyomedikal amaçlı yüksek hızlı veri depolama ünitesi tasarımı
Biomedical purpose high speed data storage unit design
  1. Tez No: 595429
  2. Yazar: İBRAHİM LÜTFULLAH METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tez kapsamında, özellikle tıbbi çalışmalarda kullanım amaçlı çeşitli doku ve yüzeylerin incelenmesinde kullanılabilecek farklı ışık spektrumlarında deneyler yapılabilecek yüksek hızlı bir kamera sistemi tasarlanmıştır. Özetle, 1280x1024 piksel ve 10 bit çözünürlükte saniyede 500 görüntü çerçevesi alabilen monokrom (farklı ışık kaynaklarıyla mültispektral çekim yapılabilmesi için) bir görüntü sensörü FPGA ile sürülerek elde edilen görüntü USB3.0 protokolüyle ile standart bir bilgisayarın belleğine aktarılmış ve bu görüntü bilgisi DirectX grafik arayüzü ile ölçeklenerek grafik belleğine aktarılıp ekranda görüntülenmesi sağlanmıştır. Saniyede 6,5GBit gibi yüksek miktarda olabilen sensör verilerini standart bir bilgisayarın hard diskine çekimle eşzamanlı olarak aktarmak neredeyse mümkün değildir. Kullanılan USB3.0 entegresi CYUSB3014 veri hızını maksimum 3,2GBit/saniye ile sınırlandırmaktadır. Görüntü verilerinin XC6SLX150T FPGA entegresinden USB3.0 entegresine aktarılırken 100MHz hızda 32 bitin aynı saat sinyaline hizalanması detaylı hesaplamalar ve ayarlar gerektirmektedir. Tez çalışması kapsamında; gerekli donanım ve yazılımlar tasarlanıp sensör görüntüsü maksimum 3,2GBit hızda grafik kartına aktarılarak ekrandan izlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to monitor the various tissues or surfaces, a medical purpose high speed multispectral imaging system has been designed. In short, a monochrome (for multispectral imaging) image sensor that capable of 500 frame per second in 1280x1024 pixel and 10 bit resolution has been controlled by a FPGA and resulting image data has been transferred to RAM of a standard PC via USB3.0 interface. Then this data has been transferred to the graphic memory (to monitor) by DirectX functions. Transferring the high speed image data isochronously as much as 6,5Gb/s to a standard computer's hard drive is almost impossible. Selected USB3.0 controller integrated circuit (CYUSB3014) limits the maximum transfer rate to 3,2Gb/s. Data communication between the FPGA and USB3.0 IC at rate of 100MHz@32bit requires rigorous calculations and settings. In scope of this study, required hardware and software have been designed and the data transferred at 3,2Gb/s to the graphic card and monitored.