Genel amaçlı veri alış veriş kartı tasarımı ve uygulaması
Design and aplication of a general purpose data acqusition card
  1. Tez No: 183962
  2. Yazar: ERHAN UYTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
GENEL AMAÇLI VER ALIŞ-VER Ş KARTI TASARIMI VEUYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Erhan UYTUNGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTemmuz 2006ÖZETBu tez çalışması ülkemizde de hızla gelişmekte olan biyomedikal-klinikmühendisliği ve endüstriyel otomasyon teknolojisi alanındaki araştırma veeğitim çalışmalarına çeşitli düzeylerde katkıda bulunacağı düşünülerekhazırlanmıştır. Son birkaç yılda endüstriyel bilgisayar giriş/çıkış arabirimürünleri daha fazla güvenilir ve kullanılır hale gelmiştir. Bu arabirimler;görüntüleme, kontrol, veri toplama, otomatik test gibi endüstriyel kontrol velaboratuar uygulamalarında yaygın biçimde kullanılmaktadır.Gerçekleştirilen veri toplama ve kontrol sisteminde yük hücresi sinyalleriişlenmiş kullanılabilir büyüklük haline getirilmiştir. Mil kodlayıcıyıkullanarak her türlü konum bilgisi üretilmiştir. Ayrıca dörder adet dijitalgiriş ve çıkış bilgileri kontrol edilebilir hale gelmiştir. şlenen ve üretilenveriler seri olarak standart Modbus protokolü ile desteklenmiş bilgisayar ilehaberleştirilmiştir. Bu sistem sayesinde kuvvet/kütle açısal/doğrusal konumdeğişimi ve dijital giriş çıkışın ihtiyaç duyulacağı biyomedikal, endüstriyelüretim, otomotiv, depolama ve takip, bina otomasyonu vb. alanlarda çokçeşitli uygulamalar ucuza ve güvenilir şekilde yapılabilir.Bilim Kodu :705.3.014Anahtar Kelimeler : Veri toplama ve kontrol, RTU, Yük hücresi, Mil kodlayıcıSayfa Adedi : 135Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
DESIGN AND APLICATION OF A GENERAL PURPOSE DATAACQUISITION CARD(M.Sc. Thesis)Erhan UYTUNGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTThis thesis is focused on rapidly developing biomedical-clinics engineeringand industrial automation technological research and education and isexpected to profit the fields in various ways. During the last years, industrialcomputer input/output interface products have become much more secureand user friendly. These products are mostly used in imaging, timelychecking, information gathering, and automatic testing of industrial controland laboratory implementations. With the data acquisition and controlsystem developed load cell signals processed and amplified to usable levels.Any kind of position information generated using a rotary encoder. Apartfrom this, this system is capable of controlling four digital input outputtransactions simultaneously. Compiled and generated data?s are sent tocomputers which support Modbus protocol through a serial port. Thissystem can be used by industries requiring power/mass, angular/linearchange and digital input output necessities for performing differentimplementations at a lower cost and secured way in the fields of biomedical,industrial production, automotive, warehousing and building automation.Science Code :705.3.014Key Words :Veri toplama ve kontrol, RTU, Yük hücresi, Mil kodlayıcıPage Number : 135Adviser : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ