Konut projelerinde tasarım parametrelerinin enerji performansı üzerine etkilerinin bir alan çalışmasıyla değerlendirilmesi
Impact assessment of design parameters on the energy performance of residential buildings via a case study
  1. Tez No: 595440
  2. Yazar: BERNA ALT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Binalar, dünyadaki toplam enerjinin yaklaşık % 40'ını harcamaktadır. Bu nedenle, binalarda tüketilen enerji miktarının azaltılması için tasarım alternatiflerin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez, konut binalarında tüketilen enerjinin azaltılması için tasarım alternatiflerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda, İzmir, Türkiye'de bulunan bir konut binası alan çalışması olarak seçilmiştir. Bina kabuğu ve zonlamaya ilişkin 21 tasarım alternatifi tanımlanmış ve enerji modelleri DesignBuilder simülasyon programı ile oluşturulmuştur. Alternatifler, binanın enerji tüketimi, ısıl konfor koşulları ve karbon salımına göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, tasarım alternatiflerinin ısıl konfor koşulları üzerinde arasında önemli bir farklılık yaratmadığını buna karşı enerji tüketimi ve karbon salımın da önemli değişiklikler gözlemlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Buildings consume nearly 40% of the world's total energy. Therefore,design alternatives should be well evaluated in order to reduce the amount of energy consumed in buildings. This thesis aims at evaluating the design alternatives to reduce energy consumption in residental buildings. In this context, a residential house located in Izmir, Turkey is selected as the use case. Twentyone design alternatives with respect to building envelope and zoning were identified and energy models were created via DesignBuilder simulation program. The alternatives were evaluated according to the building's energy consumption, thermal comfort conditions and carbon emissions. The results show that design alternatives do not cause an important effect on thermal comfort conditions whereas significant changes are observed in energy consumption and carbon emissions.