Türkiye'de etlik piliç üretiminde alternatif üretim sistemlerinin yapısal durum analizi ve tüketici eğilimleri çerçevesinde üretimin modellenmesi
Structural analysis of alternative production systems in broiler production in Turkey and modeling of production in the context of consumer trends
- Tez No: 595442
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, alternatif yetiştirme sistemlerinden elde edilen tavukçuluk ürünlerinin tüketimi üzerine insani gelişme endeksi bölge grupları, meslek, öğrenim ve gelir gruplarının etkisini belirlemek için Ankara ilinde ikamet eden tüketicilerle anket çalışması yapılmıştır. Ankara ilinin tüm ilçelerinde toplam 435 adet anket yapılmıştır. Anket katılımcılarının %63'ü erkek, %37'si kadındır. Aktif yaş grubu olarak kabul edilen 18-54 yaş aralığındaki katılımcıların oranı %88.7'dir. Tüketicilerin %69.9'unun tavuk eti satın alma noktası olarak süpermarketleri ve %92'sinin 'Tanınmış marka ve ambalajlı' olarak tavuk eti satın almayı tercih ettikleri saptanmıştır. Ankete katılanların %47.1'inin organik tavukçuluk ürünleri ve %64.6'sının serbest gezen tavuk eti hakkında bilgi sahibi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the effect of human development index region groups, profession, education and income groups on consumption of poultry products obtained from alternative raising systems, a survey was conducted with consumers living in Ankara province. A total of 435 questionnaires were conducted in all districts of Ankara. The rate of male respondent was 63% and female respondent was 37% of survey. The rate of participants within the 18-54 age range which are classified as active age group is %88.7. It was determined that 69.9% of surveyed consumers prefer to buy chicken meat from supermarkets and %92 of surveyed consumers prefer to buy chicken meat as 'a well-known brand and packaged'. It was found that 47.1% of the participants had information about organic poultry products and 64.6% of the participants had information about free-range chicken meat.