Alüminyum sülfatın parşömen üretiminde deriye kazandırdığı özelliklerin araştırılması
Research on Using Aluminum Sulfatein Parchment Production and Its Assessments on Leather
- Tez No: 595443
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ESER BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Parşömen üzerine yazı yazmak amacıyla hayvan derilerinden üretilmiş yazı materyalidir. Eski çağlardan günümüze dek geleneksel yöntemlerle üretimi devam etmektedir. Geleneksel olarak parşömen işlentisinde deriler genellikle kireçle muamele edilip kıllarından ayrılmakta ve kazınarak temizlenmektedir. Literatürlerde parşömen adı altında benzer yöntemler ile farklı reçeteler uygulandığı görülmektedir. Bu şekilde farklı kullanım amaçlarına uygun deriler üretilebilmektedir. Bu tez çalışmasıyla parşömen üretiminde alüminyum sülfatın deriye kazandırdığı özellikler incelenmiştir. Tez çalışmasında keçi derileri kullanılmıştır, deriler dört farklı gruba ayrılmıştır I. Grup Kontrol Grubu olup alüminyum sülfat kullanılmamıştır. Yaş işlemler sırasında, pikle sonrasında deri ağırlığı üzerinden II. Grup % 2.5, III. Grup % 5 ve IV. Grup % 10 alüminyum sülfat sepileme banyosuna verilmiştir. Daha sonra deriler gerilerek kurumaya bırakılmıştır. Elde edilen tüm deriler kuruduktan sonra gergiden alınarak zımparalanmış ve kenar temizlikleri yapılmıştır. İşlenmiş tüm deriler fiziksel testlere tabi tutulmuştur. Bu testler sırasıyla şunlardır; Kalınlık tayini (TS 4117 EN ISO 2589), Kopma dayanımı ve uzama tayini (TS EN ISO 3376), Çift Kenar Şerit Yırtılma Testi (TS 4118-2 EN ISO 3377-2), Sırça Dayanımı ve Gerilebilirlik ve Bilye Patlama Tayini (TS 4137 EN ISO 3379), Su ile lekelenmeye karşı renk haslığı testi (TS EN ISO 15700), Su emme tayini (TS EN ISO 2417), Işık haslığı testi (EN ISO 105-B02), Renk ölçüm testi, Konica Minolta CM-3600d marka spektrofotometresi (Kurum içi Metot), Yaşlandırma testi (TS EN ISO 17228 – 7B), DSC testi (Kurum içi Metot), Büzülme sıcaklığı testi (TS 4120 EN ISO 3380), FT-IR spektrofotometresi (Kurum içi Metot) ile yapı analizi tayini ve taramalı elektron mikroskop - SEM (Kurum içi metot) ile görüntü alınarak analizler yapılmıştır. Yapılan fiziksel testlerin sonuçları istatistiksel olarak Wilcoxon Signed Ranks Test, Mann-Whitney U Test ve Kruskal Wallis Test analizine göre değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlara göre I. Kontrol Grubu ile alüminyum sülfatla işlenen diğer gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmaktadır (p>0,05 = H1).
Özet (Çeviri)
Parchment is a writing material made out of animal skin. From the old ages to our times its production is continued with traditional methods. Traditionally skin is processed with Ca2CO3 and Na2S. Parchment is defined also with the use of similar methods and different recipes as well. With these differences leather is produced forvarying uses. In this thesis study the benefits of using aluminum sulfate while producing parchment is examined. In the thesis study goatskin is used, the skin is separated into four groups. The I. Group being the control group aluminum sulfate is not used. During the tanning process, after pickling parchment is manufactured by applying aluminum sulfate respectively 2.5%, (II. group), 5% (III. group) and 10% (IV. group). Afterwards parchments are stretched and left to dry. Leathers are then sanded and their edges cutted. All leathers are subjugated to physical tests. These tests are; Determination of thickness (TS 4117 EN ISO 2589), Determination of tensile strength and elongation (TS EN ISO 3376), Determination of tear load - Part 2: (Double edge tear) (TS 4118-2 EN ISO 3377-2), Leather - of distension and strength of grain (TS 4137 EN ISO 3379), Colour fastness to water spotting (TS EN ISO 15700), Determination of absorption of water (TS EN ISO 2417), Light fastness (EN ISO 105-B02), Color measurement test using Minolta CM-3600d Spectrophotometer (In-housemethod), Change in colour with accelerated ageing (TS EN ISO 17228 – 7B), DSC test (In-house method), Determination of shrinkage temperature up to 100oC (TS 4120 EN ISO 3380), FT-IR Spectrophotometer (In-housemethod), for structure analysis assessment and SEM (In-house method) forvisual analysis. Results of the physical tests are evaluated with Wilcoxon Signed Ranks, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests. Results show that in I. Control group there are statistical differences with the groups that are treated with aluminum sulfate (p>0,05 = H1).