Developing fragility functions for marine vessels from field survey in gumbet bay after 20 July 2017 Bodrum-Kos tsunami
20 Temmuz 2017 Bodrum-Kos tsunamı sonrası gümbet koyu saha araştırmasına göre tekne hasar fonksyonları geliştirilmesi
  1. Tez No: 595490
  2. Yazar: MERVE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
20 Temmuz, 2017 tarihinde meydana gelen, Bodrum-Kos depremi nedeniyle oluşantsunami özellikle Gümbet koyunda deniz taşıtlarının büyük çoğunluğunun sürüklenmesine ve bir kısmının küçük, orta derece ve büyük düzeyde hasara uğramasına neden olmuştur. Tsunami ile oluşan akıntı hızları ve su seviyesi değişimleri, tsunami sayısal modeli NAMI DANCE kullanılarak hesaplanmıştır. Modelde üç farklı tsunami kaynağı kullanılmış, saha araştırması sonuçları ile en çok uygunluk gösteren tsunami kaynağı seçilerek bu çalışmada kullanılmıştır. Daha sonra, Gümbet koyu özelinde teknelerde oluşan hasar, yapılan saha araştırma sonuçları incelenerek analiz edilmiştir. Teknelerin elde edilen hasar dağılımları kullanılarak, oluşan hasar ile tekne özellikleri arasındaki ilişkilerin tam bir analizi yapılmıştır. Hesaplanan akıntı hızları ve su seviyesi değişimleri ile hasar dağılımları ve tekne özellikleri kullanılarakGümbet koyundaki tekneler özelinde tsunami kırılganlık fonksiyonları geliştirilmiş, sonuçlar tartışılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
20 July, 2017 Bodrum-Kos earthquake occurred in Gokova Bay caused a tsunami and majority of the marine vessels have significantly been dragged by the tsunami. There were minor, moderate and major damages on the marine vessels in Gumbet Bay. The current velocities and water elevation changes caused by tsunami are computed from the mathematical model NAMI DANCE by applying the three different tsunami source models and the source which results in the most compatible results with the field survey observations is selected. Then, the damage on the boats are extracted from the field survey findings. A complete analysis of the damage distribution of the vessels is performed. The computed current velocities and water elevations as well as damage findings and vessel properties are used in developing tsunami fragility curves. The resulted fragility functions for the boat damage in Gumbet Bay are presented and discussed.