Oyulma etkisi altındaki köprü kazıklarının modellenmesi ve zaman tanım alanı analiz yöntemiyle davranışının belirlenmesi
Modelling of bridge piles exposed to scour and determination of its behavior by using time history analisys
  1. Tez No: 595495
  2. Yazar: MOHAMMAD AKRAM ZAKY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Köprü temellerinde oluşan oyulma, karayolu köprülerinde en sık gözlemlenen göçme nedenlerinden biridir. Bu nedenle, kritik oyulma şartları altında köprülerin güvenliğini tahmin etmek için kazıklı köprü ayakları etrafındaki oyulma mekanizmasının kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Oyulma mekanizmasının tespiti, kazıklı temel tasarımına ışık tutmakta ve yaşanabilecek oyulma kaynaklı olumsuzlukları önlemeye yardımcı olmaktadır. Oyulma köprü altyapılarında gözlemlenen göçmenin en önemli nedenlerinden biri olduğundan dolayı, bu çalışmada öncelikle kazıklı köprü ayakları ve kenar ayaklar için yerel oyulma davranışı kapsamlı bir şekilde irdelenmiştir. Bunun yanında, zaman tanım alanı (ZTA) analiz yöntemi kullanılarak betonarme (BA) kazıklı köprülerin yanal ve düşey yükler altındaki davranışı yeni deprem yönetmeliğine göre (TDY-2018) detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan analizde, kazıklı köprü ayaklarının beklenen oyulma sonrasındaki yük ve yer değiştirme kapasitesi belirlenmiş olup, buna göre köprü yapılarının güvenilirliği kontrol edilmiştir. Sonuç olarak, oyulma etkisi altındaki mevcut bir BA kazıklı köprünün sismik performansı incelenmiş ve oyulmanın yapı üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scour in bridge foundations is one of the most common causes of failure in river crossing highway bridges. Therefore, it is necessary to evaluate the scouring mechanism around piled bridge piers in order to estimate the safety of the bridges under critical scouring conditions. The detection of the scouring mechanism sheds light on the pile foundation design and helps to prevent the unfavorable structural behavior of the highway bridges caused by the scouring. Since this is one of the most common reasons of collapse observed in bridge infrastructures, this study primarily examines the local scouring behavior for piled bridge abutments and pier foundations. In addition, the behavior of reinforced concrete (RC) piled bridge exposed to lateral and vertical loads was investigated in details according to the new Turkish codes (TEC-2018) by using time history analysis (THA) method. In the analyzes, the load and displacement capacity of the piled bridge piers under expected scour was determined and the reliability of the bridge structures was checked. As a result, the seismic performance of an existing reinforced concrete piled bridge exposed to scour was investigated and the effects of the scouring on the structure were determined.