Sosyal medyada ürün yerleştirme: Ünlüler ve fenomenlerin instagram ürün yerleştirmeleri üzerine bir içerik analizi
Product placement in social media: A content analysis on the product placement practices of the traditional and social media celebrities
  1. Tez No: 595494
  2. Yazar: DAMLA ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde sosyal medya pazarlama iletişimcileri için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Bunların başında da nüfuz pazarlama olarak tanımlanan uygulama gelmektedir, Tüketiciler üzerindeki etki gücü nedeniyle pazarlama ekosisteminin önemli aktörleri olan nüfuzlular markaların nüfuz pazarlama stratejileri kapsamında kullanılmaktadır. Bu stretejilerin en önemli parçalarından birisi ürün yerleştirme uygulamalarıdır. Bu çalışmada, bu kapsamda Instagram'daki ünlü ve fenomen ürün yerleştirmeleri belirginlik, anlatısal uyum ve interaktivite unsurları kapsamında incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak içerik analizi uygulanmış ve 299 ürün yerleştirme incelenmiştir. İçerik analizi sonuçlarına göre ünlü ve fenomenlerin Instagram ürün yerleştirmelerinde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today social media creates new opportunities for marketing communication professionals. Influencer marketing is one of them. Because of their influence over consumers this influencers become an important part of the marketing eco-system and marketing strategies. Within this context product placements become essential in influencer marketing strategies. This study examine the product placements of traditional and social media celebrities based on the placement's prominence, narrative congruity and interactivity level. In total, 299 unique product placement have been analyzed in the content analysis. The result shows that there is a significant difference between the product placement practices of traditional and social media celebrities.