Comparison of dna repair kinetics after radio- and particle-therapy in P53 relevant B-cell lymphoma cell models
Radyoterapi ve partikül terapisi ile P53 ilişkili B-hücreli lenfoma hücre modellerinde DNA tamir mekanizması kinetiğinin karşılaştırılması
- Tez No: 595509
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AGAH İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
DNA-çift sarmal kırıklarının (DSB) indüksiyonu, radyasyona bağlı sitotoksisitenin bir işaretidir. DSB'lerin indüklenmesi üzerine, hücresel DNA onarım mekanizması bu lezyonları tespit eder ve DSB'lerin onarımını indükleyen sinyal kaskadlarını aktive eder. DNA tamir mekanizmasında kilit rol oynayan histon proteini, H2AX, DNA çift sarmal kırık bölgelerinde karboksil terminalinden serin dört kalıntısı üzerine fosforile olarak γ-H2AX'e dönüşür. Hücrelerin iyonlaştırıcı radyasyona (IR) veya ağır iyon partiküllerine maruz bırakılmasından sonra, çok sayıda γH2AX molekülü radyasyona bağlı odakları (RIF) oluştur. Buna bağlı olarak DNA tamir proteinlerinin birikir ve DNA onarım mekanizması başlatılır. Bu nedenle immünohistokimya yöntemi kullanılarak RIF'in mikroskobik görüntülenmesi, radyasyon tedavisinin radyo biyolojik etkilerini (RBE) ölçmek için bir araç olarak düşünülmektedir. Mikroskobik görüntülemenin yanısıra, hücrelerin IR'ye maruz bırakılmasından sonra DNA hasarı ile orantılı olan sıralı RIF ölçümü, DNA onarım kinetiğini belirlemek için kullanılır. Foton, proton ve karbon ışınları arasındaki IR kaynaklı DSB'nin indüksiyonunu ölçmek ve karşılaştırmak için sıcaklığa duyarlı p53 B-hücreli lenfoma insan ve fare hücre modeli kullanıldı. Bu yaklaşımın özgünlüğü, p53 mutantın (p53-Val135) ve p53 yabani tipinin, myc kaynaklı lenfomalar üzerindeki etkilerinin eş genetik arka plan kullanılarak ölçülebilmesine dayandırılmaktadır. Bu tez çalışmasında kullanılan, hücrelere parçacık radyasyonun uygulanması Heidelberg-iyon ışını terapi merkezinde (HIT) gerçekleştirilmiştir. HIT, foton, proton ve özellikle karbon ışınlarının radyobiyolojik etkilerinin aynı anda ölçülebildiği, dünyada bulunan az sayıdaki bölgeden biridir. Özet olarak, RIF ölçümü, DNA onarım kinetiğinin bir fonksiyonu olarak foton, proton ve karbon ışınlarının RBE'lerini ölçmek için moleküler aracı olarak kullanılmıştır. Ek olarak, B-hücreli lenfomalar için radyoterapi ve partikül terapisi p53'ün işlevselliğini ölçmek için kullanılmıştır. Son olarak, bu çalışma p53'ün ve radyasyonun B-hücreli lenfoma üzerindeki etkisini göstererek, gelecekte lenfoma hastaları için yeni bir tedavi yöntemi geliştirilebilmesini amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The induction of DNA-double-strand-breaks (DSB) is a hallmark of radiation-induced cytotoxicity. Upon induction of DSBs, the cellular DNA repair machinery detects these lesions and activates signaling cascades which induce the repair of DSBs. A key component in DNA repair is the histone protein H2AX, which is rapidly phosphorylated on a serine four residue from the carboxyl terminus, forming γH2AX at nascent DSB sites. After cells are exposed to ionizing radiation (IR) or heavy ion particles, a large number of γH2AX molecules form so called radiation-induced foci (RIF), where DNA repair proteins accumulate to promote the repair of DSBs. The microscopic visualization of RIF using immunohistochemistry is therefore considered a surrogate for measuring the radiobiological effects (RBE) of radiation therapy. Sequential quantification of RIFs after exposure to IR can also serve as a surrogate for measuring DNA repair kinetics, as it is proportional to the complexity of DNA damage, and the intrinsic ability of the cell to efficiently repair RIF. hIn this study, Human and mouse temperature-sensitive p53 B-cell lymphoma cell models were used to measure and compare the presence of DSBs after IR with photon, proton and carbon beams. The uniqueness of this approach relies on the fact that the effects of p53 mutant (p53-Val135) and p53 wild type in myc-driven lymphomas can be measured in parallel and with the same genetic background. The application of particle radiation to the cells used in this thesis was carried out at the Heidelberg-ion beam therapy center (HIT). HIT is one of the few locations in the world where the radiobiological effects of photons, protons and especially carbon beams can be measured simultaneously. In summary, the quantification of RIF has been used as a molecular surrogate to measure the RBEs of photon, proton and carbon beams as a function of DNA repair kinetics and functionality of p53, providing molecular and radiobiological insights into radio- and particle-therapy for B-cell lymphomas. Finally, this study aims to show the role of p53 and the effect of radiation on B-cell lymphoma, which in the future could provide a new treatment method for patients with lymphoma.