Farklı kombinasyonlardaki hibrit kompozit zırhların hedef balistiği bakımından deneysel metotla incelenmesi
Experimental investigation of the different combinations of hybrid composite armors under terminal ballistic conditions
  1. Tez No: 595541
  2. Yazar: MUHAMMET ENES BİLDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KUTAY YILMAZÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; Hibrit kompozit zırh numunelerinin balistik açıdan davranışları incelenmiştir. Farklı kombinasyonlarda hazırlanan hibrit kompozit zırh numuneleri çeşitli deneylere tabi tutulmuştur. Bu deneyler, standartlara uygun silah atış testleri şeklinde gerçekleşmiştir. Numuneler, çeşitli kompozit elyafların, epoksi reçine ile birleştirilip hibrit hale getirilmesiyle elde edilmiştir. Elde edilen numunelerin atış testlerinde balistik açıdan göstermiş olduğu davranışlar gözlemlenmiştir. Bu gözlemlerin sonucunda elde edilen verilerden, optimum kompozit zırh kombinasyonları tespit edilmiş ve kişisel koruyucu malzemeler bakımından literatüre katkısı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The ballistic behaviors of the hybrid composite armor samples were investigated. Hybrid composite armor samples prepared in different compositions were subjected to the various experiments. These tests were performed according to the standards described as gun shot tests. Samples were obtained by combining various composite fibers with epoxy resin. Ballistic behaviors of the obtained samples were observed in gun shot tests. The data obtained from the experiments, optimum composite armor combinations were determined and their contribution to the literature in terms of personal protective materials was examined.