Siyasal iletişimde yeni iletişim teknolojileri 23 haziran 2019 İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinde instagram kullanım analizi
New communication technologies in political communication 23 june 2019 instagram use analysis in Istanbul Municipality Election
- Tez No: 595578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Siyasal iletişim sürecinin temelinde hedef kitleyi ikna etmek ve kendi taraflarına çekme gayesi bulunmaktadır. Özelikle 21. yy. siyasi iletişim araçları geleneksel iletişim araçlarından ayrışmıştır. Dijitalleşme ile birlikte siyasi partiler ve aktörler bu yeni düzen içerisinde kendi propagandalarını sanal âleme taşımışlardır. Bu çalışmada 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlık seçimlerine katılan iki adayın,Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın seçim öncesindeki son 1 haftalık Instagram hesapları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'nun Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım'a göre sosyal medyayı daha etkin kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın önemli alt bulguları şu şekildedir: Adaylardan Ekrem İmamoğlu 6.127.319 takipçiye, Binali Yıldırım ise 1.120.495 takipçiye hitap etmektedir. İncelenen 1 haftalık dönemde Ekrem İmamoğlu 42 gönderide bulunurken yaklaşık 40 milyon kere gönderimleri izlenmiştir. Diğer taraftan Binali Yıldırım ise yaptığı 7 paylaşım ile 3 milyon etkileşim alabilmişti. Yapılan puanlamalarda, Ekrem İmamoğlu'nun Instagram hesabını profesyonelce ve bilgi vermek amaçlı olarak etkin şekilde kulanabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
On the basis of the political communication process, the aim is to convince the target audience and to attract the parties. Especially during 21st century, political communication tools are distinguished from traditional communication tools. Along with digitalization, political parties and actors have moved their propaganda to the virtual world in this new order. In this study, the last 1-week instagram accounts of political candidates of Istanbul Major elections between Ekrem İmamoğlu and Binali Yıldırım on 23 June 2019 are examined and compared. According to the results of the study, it is concluded that Ekrem İmamoğlu employs more effectively social media compared to Binali Yıldırım. The other important sub-findings of the study are as follows: Among the candidates, Ekrem İmamoğlu appeals to 6.127.319 followers and Binali Yıldırım appeals to 1.120.495 followers. In the 1-week period examined, Ekrem İmamoğlu made 42 posts and followed 40 million times. On the other hand, Binali Yıldırm was able to receive 3 million interactions with his 7 shares. It was observed that Ekrem İmamoğlu was able to use his Instagram account professionally and effectively for information purposes.