Ordu ilinde farklı jeolojik anamateryaller üzerinde oluşan toprakların organik madde-kil mineralleri arasındaki ilişkilerin yükseklik ve sıcaklığa göre değişimi
The change of the relations between organic matter content and clay minerals of soils formed on different parent materials in ordu province according to height and temperature
  1. Tez No: 595672
  2. Yazar: SEMİH KUTAY KALECİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada, Ordu ilinde farklı jeolojik anamateryaller üzeride oluşan toprakların organik madde-kil mineralleri arasındaki ilişkilerin yükseklik ve sıcaklığa göre değişimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ordu ilinin 1/120000'lik jeoloji hartasından yararlanılmış ve İkizce, Gülyalı, Akkuş, Aybastı, Gölköy, Ünye, Fatsa, Perşembe ilçeleri olmak üzere farklı formasyonlardan 50 adet yüzey toprak örneği alınarak, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlemek amacıyla pH, elektriksel iletkenlik, kireç, organik madde ve tekstür analizleri yapılmış olup, kil tiplerini belirlemek için X-Ray Diffraction analizleri yapılmıştır. Kil tipleri sıcaklık, yağış ve yükseklik ortalamaları ile karşılaştırılmış herhangi bir ilişki rastlanamamıştır. Ordu ilinde yaygın olarak bulunan kil tipleri simektit, illit, kaolen ve dikit olduğu belirlenmiştir. Yüksekliğe bağlı olarak simektit/illit/klorit, simektit/illit/kaolen/halloysit/dikit'te azalma simektit/illit/kaolen/dikit artış göstermiştir. Yükseklik ile organik madde ilişkisine bağlı olarak simektit/illit/klorit'te %65'lik ilişki tespit edilirken, yükseklik ile kil miktarı arasında simektit/illit/kaolen/halloysit/dikit kil tipinde %96'lık ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyze the relations between organic matter content and clay minerals of soils formed on different parent material in Ordu Province. For this purpose, a geological map of Ordu 1/120000 scale was utilized, and 50 surface soil samples were taken from different formations including İkizce, Gülyalı, Akkuş, Aybastı, Gölköy, Ünye, Fatsa and Perşembe. X-Ray Diffraction analyses were performed in order to determine physical and chemical characteristics, pH, electrical conductivity, lime, organic matter, the texture of the clay types. The clay types were compared with temperature, precipitation and height averages and there is no meaningful relationship was found. It is identified that the most commonly found clay types in Ordu province are smectite, illite, kaolin and dickite. Although smectite/illite /chlorite displayed a decrease,smectite/illite /kaolin /dickite display an increase depending on the height. It is observed that there is a %65 relationship in smectite/illite /chlorite group depending on height and organic matter. It was determined that there is a %96 relationship between height and clay amount in smectite/ıllite/chlorite/ halloysite.