Boşanma sebepleri
Reasons for divorce
- Tez No: 595688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sürekli bir yaşam birliği oluşturmak üzere kurulsa da evlilikler çeşitli sebeplerle sona erer. Bu sebeplerden biri de boşanmadır. Hukukumuzda da evliliğin boşanma yoluyla sonlandırılması mümkün olmakla birlikte, eski hukukumuzda olduğu kadar kolay değildir. Çünkü, boşanma mutlaka bir hakim kararı gerektirir ve hakim de boşanma kararını ancak belli sebeplerin varlığı halinde verebilir. Boşanma sebepleri Türk Medeni Kanunu'nda hükme bağlanmıştır. Bu sebepler genel ve özel sebepler olarak iki temel grupta ele alınabilir. Hem genel hem de özel boşanma sebepleri hakimin evlilik birliğinin çekilmez hal alıp almadığını inceleme yetkisinin varlığına bağlı olarak nispi ve mutlak boşanma sebepleri olmak üzere ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutulurlar. Bu sınıflandırmada genel boşanma sebepleri olan evlilik birliğinin temelinden sarsılması nispi, anlaşmalı boşanma ve ortak hayatın yeniden kurulamaması mutlak boşanma sebepleri arasında yer almaktadır. Özel boşanma sebepleri olan zina, hayata kast, pek kötü ve onur kırıcı davranış ve terk mutlak; küçük düşürücü suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme ile akıl hastalığı nispi boşanma sebepleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though it is established to create a permanent unity of life, marriages end for various reasons. One of these reasons is divorce. Although it is possible for our law to terminate marriage through divorce, it is not as easy as in our old law. Because divorce necessarily requires a judge's decision, and the judge can make the divorce decision only in the presence of certain reasons. Reasons for divorce are stipulated in the Turkish Civil Code. These reasons can be considered in two main groups as general and special reasons. Both general and special reasons for divorce are seperately classified as the relative and absolute reasons for divorce, depending on the presence of the judge's authority to examine whether the conjugal union becomes unbearable. In this classification, as general reasons for divorce, shaken of conjugal union from the basis is among the relative reasons, and consensual divorce and failure to re-establish of common life are among the absolute reasons. As special reasons for divorce, adultery, caste to life, hardly bad and degrading behavior and abandonment are among the absolute reasons, and humiliating crime, living without dignity and mental illness are among the relative reasons.