Ulaşım aksları ve meydanların standartlar açısından incelenmesi: Erzurum kent örneği
Examination of transport accessories and squares in terms of standards Erzurum urban example
- Tez No: 595750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN DEMİRCİOĞLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Şehirleşme süreci sonucunda değişen sosyal, ekonomik ve idari yapı nedeni ile kentsel mekanlarda doku, öğe, öğeler akışı, ilişkiler, oran, ölçek, kullanıcı ve kullanım farklılıkları, alışkanlıklar ve yaşam biçimi gibi birtakım özellikler gittikçe değişmekte ve bozulmaktadır. Önemi gün geçtikçe artan açık ortak kullanım alanlarının bu süreçte, mekan organizasyonu ve peyzaj açısından meydana gelen değişikliklerin araştırmaları desteklenerek dikkatlice değerlendirilmelidir. Erzurum Kent'inin ulaşım aksları ve meydanların standartlar açısından belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada, mekan kavramı mekanı oluşturan öğeler, özelikleri, mekanın kullanıcı üzerindeki etkileri ve mekan algılamasına değinildikten sonra ulaşım aksları ve standartlar hakkında bilgi verilmiştir. Meydan kavramına değinilerek mekan ve peyzaj açısından meydanların özellikleri hakkında bilgi verilmiş, Erzurum'un ulaşım ve kent dokusu tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Çalışmada, ankete katılan Erzurum kent halkının %66,9'u yaya yollarını yetersiz bulurken, %60,8'i yaya yol genişliğini yeterli bulmamaktadır. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu (%83) otopark alanlarının kent halkının ihtiyacını karşılamadığını belirtmiştir. Genel olarak Yenişehir ve Yıldızkent semtinde bulunan meydanları kullanmayı tercih eden kent halkı buraları miting gösterilerinde ve dönem dönem gerçekleştirilen sergi ve fuar aktiviteleri için yoğun olarak kullanmaktadır. Ele alınan Palandöken, Aziziye ve Yakutiye İlçelerinde 14 cadde ve 3 adet kent meydanı standartlar ve sahip olduğu donatı elemanları açısından değerlendirildiğinde Haydar Aliyev Caddesi diğer caddelere göre yeterli bulunmuştur. Yakutiye Meydanı ana cadde olan Cumhuriyet caddesine yakınlığı ve tarihi doku içerisinde yer alması nedeniyle kent halkının talep gördüğü mekan konumundadır. Araştırmanın sonunda, çalışma alanlarına ait tasarım ilkelerine uygun yaya yolları, kentin kalbi olan meydanlar için su öğesi, bitkisel tasarım, kent mobilyası, aydınlatma gibi tasarım öğeleri göz önüne alınarak kentte yaşayanların istek ve ihtiyaçlarına uygun, estetik ve fonksiyonel düzenlemeler yapılması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The appearance of urban spaces is changing and deteriorating as a result of the changes in texture, elements, elements, relations, proportion, scale, user and usage, habits and lifestyle changes due to the changing social, economic and administrative structure of urban space as a result of urbanization process. The importance of open common areas, which are becoming more and more important, should be carefully evaluated by supporting new theoretical researches in terms of space organization and landscape. The study on“The study of transportation axes and squares in terms of standards in Erzurum city”is discussed in four chapters. In the first chapter, the concept of space, the elements that make up the space, its features, the effects of the space on the user and the perception of space are introduced and the concept of urban space is introduced. Urban spaces are handled with vegetative elements within the landscape as a whole, and the architectural and aesthetic potential and use of plants are included in the space design. In addition, the urban furniture that constitutes the space and the space organization to be made depending on the relations between them are evaluated within the urban landscape as a whole. By referring to the concept of the square, information has been given about the characteristics of the squares in terms of space and landscape. In the second part, the reason why Erzurum was chosen as an urban area and the method followed in the study were discussed. In the third section, the research area is given information about the location and working area of Erzurum and supported by maps and projects. In addition, transportation and pedestrian traffic of the research area were examined. At the end of this section, the evaluation of landscape space organization is done and information is given about the materials mostly used in the whole square. Supporting information was given about the roads and spaces used in transportation design. In the fourth section, conclusions and recommendations are given.