Kekikte (Origanum onites L.) ontogenetik ve diurnal varyebilitenin belirlenmesi
Determination of ontogenetic and diurnal variability in oregano (Origanum onites L.)
- Tez No: 595751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL KARACA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
2018 yılında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülen bu çalışmada, Lamiaceae (Labiatae) familyasından değerli bir uçucu yağ ve baharat bitkisi olan İzmir kekiğinde (Origanum onites L.) ontogenetik ve diurnal varyabiliteler belirlenmiştir. Materyal olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen Origanum onites L. tohumlarından elde edilen fideler kullanılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Hasatlar 09:00, 13:00, 17:00 saatlerinde, tomurcuklanma başlangıcı, çiçeklenme başlangıcı, %50 çiçeklenme, %100 çiçeklenme döneminde yapılmıştır. Araştırmada bitki boyu, taze herba verimi, drog herba verimi, taze yaprak verimi, drog yaprak verimi, uçucu yağ oranı ve uçucu yağ verimi incelenmiştir. Çalışmamızda, genelde sabah saatlerinde yapılan hasatlarda yüksek uçucu yağ oranı belirlenmiştir. Elde edilen uçucu yağ oranları %2.11-%4.41 arasında değişmiştir. En yüksek uçucu yağ oranı ikinci biçimlerde tomurcuklanma başlangıcında sabah saatlerinde hasat edilen bitkilerden elde edilmiştir. Belirlenen taze herba verimleri ise 222.45-714.63 kg/da arasında değişmiş olup, en yüksek taze herba verimi değeri ikinci biçimlerde çiçeklenme başlangıcında yapılan hasattan elde edilmiştir. Drog herba verim değerleri 64.30-256.74 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek drog herba verimi değerinin ise ikinci biçimlerde çiçeklenme başlangıcında hasat edilen bitkilere ait olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this research conducted in the experimental fields of Ordu University Faculty of Agriculture in 2018 year, ontogenetic and diurnal variability were determined in izmir Thyme which is a spice plant contained valuable essential oil in the Lamiaceae (Labiatae) family. Origanum onites L. seeds were used as material provided from the Aegean Agricultural Research Institute for seedling. The research was carried out at randomized blocks according to factorial design with 3 recurrence. The plants were harvested at 9 am, 1 pm and 5 pm as daily and at beginning of budding, beginning of flowering, 50% flowering, 100% flowering, periodically. In the study, plant size, fresh herba yield, drog herba yield, fresh leaf yield, drog leaf yield, volatile oil rate and volatile oil yield of Origanum onites L. were examined. In the study, high volatile oil rates were determined in the morning harvests. In this study, It was determined that the obtained volatile oil rates changed between 2.11%-4.41%. The highest volatile oil rate was obtained from plant harvested at second harvest, begining of flowering and the mornings hours. The determined fresh herba yields changed between 222.45-714.63 kg/da and the highest fresh herba yield was obtained from plant harvested at second harvest, begining of flowering. The rates of drog herba yields changed between 64.30-256.74 kg/da. The highest drog herba yield was obtained from plant harvested at second harvest, begining of flowering