A branch-and-bound algorithm for airport gate assignment problem
Havalimanı kapı atama problemi için bir dal-sınır algoritması
  1. Tez No: 595754
  2. Yazar: KEREM ALANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, belirli sayıda uçağın bir dizi kapıya atandığı bir havalimanı kapı atama problemi ele alınmıştır. Zaman örtüşmelerinden dolayı herhangi bir kapıya atanamayan uçaklar aprona yönlendirilmektedir. Problemin amacı, tüm yolcular tarafından kat edilen toplam yürüyüş mesafesinin minimizasyonudur. Problem, öncelikle bir karışık tam sayılı programlama modeli ile formüle edilmiş, daha sonra ise doğrusal duruma getirilmiştir. Güçlü sınırlama mekanizmaları kullanan bir dal-sınır algoritması geliştirilmiştir. Deneysel çalışmaların sonuçları; matematiksel modelin küçük boyutlu problemlerin üstesinden gelebildiğini, ancak dal-sınır algoritmasının daha büyük boyutlu problemleri kabul edilebilir süre içerisinde çözebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider an airport gate assignment problem that assigns a number of aircraft to a set of gates so as to minimize total walking distance travelled by all passengers. The aircraft that cannot be assigned to any gate due to overlaps are directed to an apron. The problem is formulated as a mixed-integer nonlinear programming model and then it is linearized. A branch-and-bound algorithm that employs powerful bounding mechanisms is developed. The results of the computational experiment have shown that the mathematical model can handle small sized problem instances, while the branch-and-bound solves relatively larger instances in reasonable time.