Investigation of safety culture in the hospitals and the association between safety culture and behaviours
Hastanelerdeki güvenlik kültürünün ve güvenlik kültürü ile davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 595753
  2. Yazar: KADRİYE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Güvenlik ile ilgili tutum ve davranışların altında yatan sebeplerden birinin güvenlik kültürü olduğu düşünülmektedir. Sağlık alanındaki güvenlik kültürü çalışmaları genellikle hasta güvenliği konusuna odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı ise hastanelerin enfeksiyon hastalıkları ve dahiliye kliniklerindeki güvenlik kültürünü çalışanlar açısından incelemek ve güvenlik kültürü ile güvenlikle ilgili davranışlar arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, güvenlik kültürü matrisi ve güvenlik önlemleri anketi olmak üzere iki farklı ölçek kullanılmıştır. Literature çalışması, alandaki doktor ve hemşirelerle yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar doğrultusunda, enfeksiyon hastalıkları ve dahiliye kliniklerine özgü bir matris geliştirilmiştir. Ayrıca, güvenliğe riayet durumunu belirlemek amacıyla, literatürde mevcut olan Standart Önlemler, profesyonellerin görüşleri alınarak genişletiletilmiş ve anket olarak kullanılmıştır. Ölçekler, üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerindeki doktor ve hemşirelere (N=151) uygulanmıştır. Kültür seviyelerinin reaktif ve bürokratik seviler arasında yer alması öngörülmüştür. Araştırmanın sonuçları, kazaların raporlanması ve araştırılması hakkındaki boyutlar dışındaki diğer boyutlar için bu öngörüyü desteklemiş; bu iki boyut bürokratik ve proaktif seviyeler arasında yer almıştır. Regresyon analizleri, eğitim ve araştırma hastanesindeki güvenlik kültürü seviyesinin üniversite hastanesinden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, analizlere göre güvenlik önlemleri eğitimi ile güvenlik kültürü arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Güvenlik kültürü ile davranış araşında sadece iki boyutta ilişki tespit edilmiştir. Meslek grupları arasında fark olduğu, hemşirelerin doktorlara nazaran güvenlik önlemlerine daha çok riayet ettiği görülmüştür. Çalışmanın sonuçları, iş güvenliği ve hasta güvenliği literatürü ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Safety culture has been thought one of the underlying reasons of the safety related behaviours and attitudes. Safety culture studies in healthcare area have mostly focused on patient safety. The main objective of this study was to investigate the safety culture in infectious and interior disease clinics of hospitals in terms of occupational perspective. Another aim is to investigate the relationship between safety culture and safety related behaviors of healthcare professionals. Two different measures were used for this purpose; safety culture matrix and safety precautions questionnaire. A specific matrix was developed for the infectious and interior disease clinics of hospitals by literature survey and semi-structured interviews with doctors and nurses in the fields. Also, Standard Precautions existing in the literature was enhanced by taking the opinions of the field professionals in order to determine the compliance to safety. The both measures were applied to doctors and nurses (N=151) in the university hospitals and education and research hospitals. It was predicted that culture level would be lying in the reactive and bureaucratic levels. The results supported the prediction except two dimensions about investigation and reporting accidents which were in the bureaucratic and proactive levels. Regression analysis have indicated that safety culture level of education and research hospitals were higher than university hospitals from many perspectives. Also, the analysis has shown the positive relationship between safety precautions training and safety culture. In terms of relationship between safety culture and behavior, only two dimensions have found to be related to behaviours. Difference between jobs group have been also determined; nurses were better than doctors at compliance to safety precautions. The implications of the results were discussed in the light of occupational and patient safety literature.