Assessing mothers' use of neighborhood open spaces
Annelerin mahalle açık alanları kullanımlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 595757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Toplumsal cinsiyet ve mekan kavramları arasındaki ilişkiyi irdeleyen siyasal, ekonomik, sosyal ve planlama disiplinlerinde yapılan çalışmalar, anne rolüyle özdeşleşmiş kadınların birçok şekilde kamusal alanlardan dışlandığını vurgulamaktadır. Özellikle yaşı küçük olan çocuğunun bakımıyla sorumlu kadınlar, kentsel alanlara ve olanaklara erişimde dezavantajlı konumdadır ve yaşadıkları mahalleler kadınların günlük hayatında azımsanmayacak derecede önem taşımaktadır. Bu tezde, farklı mahalle bağlamlarında yaşayan annelerin, evlerinin yakın çevresindeki açık alanları nasıl kullandıkları araştırılmıştır. Çalışma, farklı mahallelerde yaşayan annelerin yer kullanımları arasındaki farklılıkları incelemeyi ve bu mahalle çevrelerinin fiziksel özelliklerinin, annelerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda, yer deneyimlerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Farklı fiziksel özelliklerin annelerin mekan davranışlarını nasıl etkilediğine odaklanmak, kentsel tasarımcılara ve bu alandaki karar vericilere daha kapsayıcı mahalle çevrelerini anlama ve oluşturma konusunda yardımcı olabilir. Tez, cinsiyetlendirilmiş mekanlar üzerine yapılan literatür taraması ile başlamaktadır. Bu tarama doğrultusunda, tezin araştırma sorusunu cevaplamak amacıyla, Ankara, Türkiye'den iki mahalle seçilmiştir. İlki geleneksel bir mahalle olan Mamak İlçesi'nde bulunan Kutlu Mahallesi, diğeri ise toplu konut uydu mahallesi olan Etimesgut İlçesi'nde bulunan Yapracık TOKİ konutlarıdır. Literatür araştırması sonucunda elde edilen bulgular ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme soruları tasarlanmış olup seçilen mahallelerde yaşayan annelerle görüşülmüştür. Bu araştırmanın sonuçları, arazi kullanım çeşitliliği, hava koşullarına bağlı konfor, emzirme ve bebek bakım odaları gibi kamu tesislerinin varlığı, yeşil alan çeşitliliği ve yakınlığı, aydınlatma ve oturma elemanlarının yeterliliği, akustik konfor ve trafik güvenliği gibi çeşitli fiziksel çevresel faktörlerin annelerin mahalle açık alanları kullanımlarını etkilediğini göstermektedir. Fiziksel faktörlerin yanı sıra, annelerin alan kullanımlarını etkileyen güvenlik duygusu gibi kişisel faktörler ve ev içi sorumluluklar gibi sosyal faktörler bu çalışmanın sonuçlarındandır. Bu bulgular, mahalle açık alanlarının, çocuklu kadınların ihtiyaçlarına duyarlı bir şekilde tasarlanmasına girdi oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Studies in political, economic, social and planning disciplines which examine the relation between concepts of gender and space, emphasize that women who are identified with maternal roles are excluded from public spheres in many ways. In particular, women who are responsible for the care of their young children are disadvantaged in accessing urban areas and facilities, and neighborhoods are of considerable importance in their daily lives. This thesis, questions how mothers living in different neighborhood contexts use open spaces in their near home environments. It aims to examine the differences between place use of mothers in different neighborhood contexts and to find out how the physical aspects of these settings affect their place experiences regarding their needs and demands. Focusing on how different physical attributes affect mothers' place behavior may help urban designers and policy-makers to understand and create more inclusive neighborhood environments. The thesis starts with a review of the literature on gendered spaces. Next, based on this review, two neighborhoods were selected from Ankara, Turkey to answer the question posed by the thesis. The first one is the traditional neighborhood of Kutlu Neighborhood in Mamak District and the other one is Yapracık TOKİ residences in Etimesgut District, which is a mass housing satellite neighborhood. With regards to the findings of the literature survey, semi-structured in-depth interview questions were designed and mothers living in selected neighborhoods were interviewed. The results of this research indicate that various physical environmental factors like land use diversity, climatic comfort, availability of public facilities like breastfeeding and baby care rooms, green space diversity and proximity, sufficiency illumination and seating, acoustic comfort and traffic safety affects mothers' use of neighborhood open spaces. Besides the physical factors, personal factors like sense of safety and social factors like domestic responsibilities are among the findings of this study. These results can provide input to the design of neighborhood open spaces which is responsive to the needs of women with children.