An expert system application
- Tez No: 3763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uzman Sistemler karmaşık alanlardaki, zor ve bozuk yapılı, algoritmik çözümleri olmayan problemlerle ilgilenir. Esasta bu tür problemlerin çözümünde, bu alanda yıllar boyu eğitim ve öğretim görmüş uzmanlara gereksinim vardır. Bununla birlikte, çok değerli ve sayıları az olan bu tür uzmanlara her zaman ulaşabilmek mümkün olmaz. İşte bu noktada Uzman Sistemlerin önemi açıkça ortaya çıkar. Uzman Sistemler problemleri gerçek uzmanların yöntemleri gibi ya da benzer, şekilde çözebilmek için tasarlanmıştır. Bu sistemlerin problem incelemede ve karar verebilmede yardımcı olması amaçlanmıştır. Türkiye'deki sayısız kültürel yapı için verilmesi gerekli koruma kararları sınırlı uzman sorunu olan karmaşık alanlardan biridir. Bu tezde, kültürel değerlerin özelliklerine uygun koruma yöntemi ve koruma derecesini aydınlatmayı amaçlayan bir Uzman Sistem önerilmektedir. Bu sistemin kullanımı ile tanımlanması çok zor olan koruma mantığı yerleşecek ve böylece kültürel değerler özelliklerini yıllar ötesine taşıma şansına sahip olacaklardır.
Özet (Çeviri)
Expert Systems deal with difficult, ill-structured problems in complex domains for which no straight forward algorithmic solutions exist. Mostly these problems need human experts, with years of training and education, specialized in the area of concern. However it may not be always possible to have an access to these scarce and valuable experts. It is at this point where the importance of Expert Systems becomes clear. Expert Systems are designed to solve problems more or like in a similar manner as real experts. They are defined to be systems aiming at assisting in problem analysis and decision making. One of the complex areas, which is faced with scarce expert problem is the conservation decisions that should be given over countless cultural property in Turkey. This thesis suggests an Expert System in order to clarify the conservation type and conservation degree depending on the characteristics of the cultural property. As a consequence of this clarification the conservation rationale, which is very hard to determine, will be established; so that the cultural properties will have the chance of inheriting their quality and physical conditions over the years.