Artroskopık rotator manşet tamiri uygulanan hastalarda postoperatif ağrı ve ödem kontrolü için subakromial enjeksiyon ve buz uygulamasının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of ice and subacromial injection for postoperative pain and edema in patients who underwent arthroscopic rotator cuff repair
- Tez No: 595761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR HAPA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Rotator manşet rüptürü sıklığı yaşla beraber artan önemli bir sağlık problemidir. Artroskopik tamir sonrası görülen postoperatif ağrı yoğunluğu, hasta ve cerrahı güç durumda bırakmakta, cerrahi sonuçları etkilemektedir. Postoperatif ağrı kontrolünü sağlamak amacıyla çeşitli yöntemler geliştirilmekle beraber yöntemlerin etkinlikleri konusunda tartışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda tek doz subakromial enjeksiyon ile buz uygulaması karşılaştırılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen 59 hasta buz(n=23), enjeksiyon (n=20) ve kontrol(n=16) gruplarına ayrıldı. Hastaların demografik verileri, preoperatif dönemde analjezi kullanım öyküsü varlığı, yapılan cerrahi işlemler, cerrahi süre ve cerrahi boyunca kullanılan sıvı miktarları, preop, postop 0-1-7-14-21.günlerdeki vas skorları, tendondaki retraksiyon ve yağlı dejenerasyon miktarı toplam analjezi tüketimleri alındı. Postoperatif ödem için preop, postop 0-1-7-14-21.günlerdeki ön-arka aksiller çizgi arası mesafe ve ac eklem-lateral epikondil arası mesafe ölçümleri yapıldı. Fonksiyonel skorlama için postoperatif 21.günde yapılmış SF-36 skorları kaydedildi. Tekrarlayan ölçümler hem grup içi hem gruplar arası incelendi. İstatistiksel analizler sonucunda buz, enjeksiyon ve kontrol grupları arasında toplam analjezi tüketimi, SF-36 skorları ac eklem lateral epikondil ve ön-arka aksiller çizgi arası mesafe değişimlerinde anlamlı fark bulunmadı(p>0,05). Tüm grupların içinde vas skorlarında preoperatif döneme göre istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş oldu(p≤0,05); ancak gruplar arası vas skoru değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı(p>0,05). Preoperatif dönemde analjezi kullanım öyküsü olan ve olmayan hastalar grup içlerinde postoperatif analjezi tüketimi açısından karşılaştırıldığında, hiçbir grupta istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Kadın ve erkek cinsiyetin analjezi tüketimi karşılaştırıldığında, üç grupta da kadın cinsiyette anlamlı olarak daha fazla ağrı kesici tüketimi görüldü. Tendon retraksiyonu ve yağlı dejenerasyon miktarında anlamlı fark görülmedi. Rotator manşet tamirlerinde postoperatif ağrı kontrolünde enjeksiyon ve buz uygulamasının etkisi görülmemiştir. Postoperatif ağrının hasta ve cerrahiye bağlı birçok etmenden etkilendiği unutulmamalı, analjezik yöntemlerin araştırılması sırasında hasta popülasyonunun ve ağrı ölçümünün“standardizasyonu”nda meydana gelebilecek güçlükler hakkında araştırmacılar dikkatli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Rotator cuff tears are common health problems increasing with age. After arthroscopic repair, postoperative pain can be challenging for patient and surgeon and it can affect postoperative results. To prevent that some pain control modalities were developed but their affectivenes are uncertain. İn our study, ice packs and single shot subacromial injections were compared between. İn our study, fifty-nine patients were divided into ice (n = 23), injection (n = 20) and control (n = 16) groups. Demographic data, preoperative analgesia usage history, surgical operations, amount of fluid used during surgery, preoperative, postoperative 0-1-7-14-21.VAS scores, tendon retraction and fatty degeneration, amount of total analgesia consumption during postoperative period were noted. For postoperative edema, the line between anterior posterior axiller line and the line between ac joint and lateral epicondyle was measured preoperative, postoperative 0-1-7-14-21. days. İn postoperative 21. Day, SF-36 score was measured. Repetitive measurements were examined between and within groups. After statistical analysis, no significant difference was found between ice, injection and control groups in total analgesic consumption, SF-36 scores, anterior posterior axillary line and ac joint- lateral epicondlyle line (p>0,05). In all groups, vas scores decreased significantly (p0,05). No statistically significant difference was found in any group when postoperative analgesia consumption was compared between patients with and without a history of analgesia use in the preoperative period. When analgesia consumption of female and male sex were compared, analgesic consumption was significantly higher in female sex in all three groups (p0,05). In our study, ice pack application and single shot injection has no affect for postoperative pain control in arthroscopic rotator cuff repairs. It should be kept in mind that postoperative pain is affected by many factors related to the patient and surgery, and researchers should be careful about the difficulties in“standardization”of patient population and pain measurement during the investigation of analgesic methods.