Kefir'in antibakteriyel, antifungal ve antitumoral etkisi
  1. Tez No: 3078
  2. Yazar: ERSİN YEMNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
- 32 Z E ı Bu çalışmada aktif kefir tanelerinin ekstr.es i ve kefi rin bakteriler, sastsrlar ve farelerde meydana getirilen fu- sifors hücreli sarkom üzerine etkisi araştırıldı. Aktif kefir tanesi ekstresinin ve kefirin Staphylococ cus aureus ATCC 6538, Staphylococcus epidersaidis ATCC 12228, Pseadosonss aerugiaasa ATCC 1539. Proteus vulgaris ATCC 8427 Klebsiella pneumoniae GJ 57, Bacillus subtilis ATCC 6633 bak terilerine karşı antibakteriyel etkili olduğu görüldü. Kefirin antifungal etkisi ise maya suşlarından Candida albicans 7650, C, parsps iios is KIÎEN 1Q1Q(Y) Cİ-12-1, C. albicans KüEN 939(Y)Cİ-l-9, C.tropicaiis KüEN 1022(1) Cl-19-3, C.stella- toidea KÜEN 1018 (Y) Cl-18-1, C.krusei KüEN İ00İ(Y) Cİ-6-3, C, albicans A-l, C« albicans 7599, C, albicans klaur A- 2, C. albi cans, Crytccocc'us necforeans KüEN 1047 (Y) C2-İ-9, Saccharcaıyces cerevisiae, Khodotorula glutinis KüEN 1 0 6 4(Y) Rl-1-1, Torulopsis glabrata ila Derxotof itlerden (Küfler) Xicrcsporuir. nanuaı KüEK 1089(E) K5-6-1, Trichopton ssentagrophytes 703, T.rubrus suş- ları üzerine denendi. Kefir maya suşlarından C.parapsilosis KUEN 1010(Y) Ci-12-1, Crytoccccus nefcrmans KUEN-1047(Y) C2-1-9 suşları üzerine antifungal etkili olmadığı halde diğer 12 aaya ve 3 dersofit suşlarına karşı antifungal etki göster di. Fusiform hücreli sarkom ıseydana gstirilsiş farelerin peritonu içine ve deri altına 20 gün süre ile 0,5 rJL kefir şirin--.İJt ga edildi. Bu farelerin tümörlerinde aakroskopik olarak küçîil- ce izlendi. 3u küçülme oranı deneyde kullanılan tux fareler içinde., periton şırınga edilenlerde %'76? deri. altına şırınga edilenlerde % 73 kadar büyük oranda tesbit edildi. Eistopato- lojik olarak da her ikisinde tüaörlü hücre sayısı ve sitoz sayısında kıstsı asalına ızrlendı.
Özet (Çeviri)
- 34 - S U ft Fi A R Y In this study, the antibacterial, antifungal and anti- tumorai the extract of active kefir grains were investigated. effect of The extract of active kefir grains and kefir itself showed antibacterial activity against Staphylococcus aureus ÂTCC 6538;, Staphylococcus epideriaidis ATCC 12228, Pseudosjonas aerugino-sa ATCC 1539, Proteus vulgaris ATCC 8427, Klebsiella pneumoniae UJ 57, Bacillus subtilis ATCC 6633. The antifungal activity of kefir was tested on yeast of Candida albicans 7650, C.parapsilosis KUEN 1010 (Y) Cl-12-1, C.albicans KUEN 939 (T) Cİ-İ-9, G.tropicalis KUEN 1022 (Y) Ci-19-3, C.steilatoidea KUEN 1018 (Y) Cl-18-1, Ckrusei KUEN 1001 (Y) Cİ-6-3, C.albicans A-l, C.albicans 7599, C.albicans klaur A-2, C.albicans, Crytococcus neoforsans KüEN 1047 (Y) C2-1-9, Saccharosyces cerevisiae, Rhodotorula glutiuis KÜEK 1064 (Y) Rl- 1- 1, Torulopsis glabrata and on dermatophytes which were Microsporua aaaum KUEN 1089 (F) H5-6-1, Trichopton santagrophytes 703, T.rabrua. Although kefir didn't exhibit antifungal activity against the yeast of C. parapsilosis KUEN 1010 (Y) Cl-12-1, Crytococcus neof orman s KÜEN 1047 (Y) C2-İ-9, it showed antifungal activity against other 12 kinds of yeasts and 3 dermotophy tes - Vn-- ?fi £ 20 days, 0.5 si kefir was injected intraper itone-- 35 ally and sabcutaneousiy to mice which had £us if orated sarcoma cells» The inhibition ratio ist all of the sice used was % 76 for the intraperitoaeally and % 73 for the subcutaneous ly injected mice'- Eistopatoiogically r in both of the groups a partial reduction in the number of tumor cells and in the number of mitosis' were observed.