Effect of warm mix additives on compactabilitiy of mixtures
Ilık karışım asfalt katkılarının karışımların sıkıştırılabilirliği etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 595798
  2. Yazar: ÖMER CAN PAMUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE IŞIK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karıştırma ve sıkıştırma sıcaklıklarında önemli düşüşlere izin veren Ilık Karışım Asfalt (IKA) teknolojisi 2000'li yıllardan bu yana dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, sıkıştırma sıcaklığının IKA ve Bitümlü Sıcak Karışımların (BSK) hacimsel, degradasyon, stabilite ve sıkıştırılabilirlik özellikleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Her ne kadar Superpave Gyratory Compactor (SPGC) ve Marshall çekici numune hazırlama için kullanılsa da, SPGC sıcaklık değişimlerine duyarlı olmadığından, bu çalışmanın odağı Marshall çekiciyle sıkıştırılan karışımlar için sıkıştırma parametreleri geliştirmektir. Ayrıca, sıkıştırılabilirlik ile ilgili mevcut çalışmalar sıcaklık değişikliklerinin etkilerini değerlendirememektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, yoğunlaştırma/sıkıştırma eğrilerini elde etmek üzere görüntü tabanlı bir yöntem ve test düzeneği geliştirilmiştir. Sıkıştırma sıcaklığının etkisini analiz etmek için test matrisi BSK ve dört farklı IKA numunelerinden oluşmaktadır. IKA numuneleri köpürmeyen katkı maddesi (Sasobit) ve köpüren katkı maddesinin (Advera) 2 farklı dozajda kullanılmasıyla hazırlanmıştır. Sıkıştırma sıcaklıkları BSK'nın tipik sıkıştırma sıcaklığı olan 140 °C ve 125 °C, 110°C, 95 °C olarak belirlenmiştir. Düşük sıcaklıklarda IKA katkı maddeleri ile yapılan kaplamaların, geleneksel sıcaklıklarda yapılan BSK kaplamaların performansını karşılayabileceği sonucuna varılmıştır. Ek olarak, degradasyon oluşumu IKA ve BSK karışımları için benzerdir. Son olarak Marshall yoğunlaşma eğrilerinden elde edilen sıkıştırma parametreleri, IKA ve BSK'nın bilinen saha davranışını yansıtmaktadır. Aynı ilişkilerin SPGC sıkıştırma eğrilerinden hesaplanan parametrelerden elde edilmesi mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Warm Mix Asphalt (WMA), the technology that allows significant reduction in the mixing and compaction temperatures of asphalt mixtures, has been commonly used globally since the early 2000s. This study evaluates the effect of compaction temperature (CT) on WMA and Hot Mix Asphalt (HMA) mixtures volumetrics, degradation, stability, and compactability properties. Although both Superpave Gyratory Compactor (SPGC) and Marshall hammer are used for sample preparation, the focus of this study is to develop compactability parameters for mixtures compacted with Marshall hammer, since SPGC is not sensitive to temperature changes. Besides, current compactability related studies are not capable of assessing the influence of temperature changes. Therefore, in this study, an image-based method and a testing setup are developed to obtain the densification/compaction curves. In order to analyze the effect of CT, the test matrix includes one HMA and four different WMA mixtures; prepared with a non-foaming additive (Sasobit) and a foaming additive (Advera) at two different dosages. CT's are selected as the typical CT of HMA (140 °C), 15, 30, 45 °C lower than this temperature. It was concluded that pavements constructed with WMA additives at lower temperatures could meet the performance of HMA pavements constructed at traditional temperatures. In addition, the degradation patterns are similar for WMA and HMA mixtures. Finally, the compactability parameters calculated from Marshall densification curves meet the known field behavior of WMA and HMA mixtures, whereas it is not possible to drive the same relations from the parameters calculated from SPGC compaction curves.