Effect of binder sources on the chemical and rheological properties of warm mix asphalt binders
Bağlayıcı kaynaklarının Ilık Karışım Asfaltın (IKA) kimyasal ve reolojik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 854800
  2. Yazar: SEMİHA UHDE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE IŞIK ÖZTÜRK, PROF. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bitümlü bağlayıcıların kimyasal özellikleri, kaynağa bağlı olarak değişir ve fiziksel ile reolojik özelliklerini etkiler. Katkı endüstrisindeki ilerlemeler nedeniyle, son yıllarda yapılan çalışmalar sadece fiziksel ve reolojik özelliklere odaklanmakla kalmayıp aynı zamanda kimyasal özelliklere de odaklanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada başlangıçta, yerli bir bağlayıcı kaynağı olan Batman rafinerisinden ve ithal bir bağlayıcı kaynağı olan Kırıkkale rafinerisinden elde edilen bağlayıcıların bu özelliklerini iki farklı penetrasyon sınıfında (50/70 ve 70/100) incelendi. Kimyasal özellikler, ağırlık bazlı DARA (Doymuş, Aromatik, Reçine, and Asfalten) ve Fourier Transform Infrared Spectrometry (FTIR) kullanılarak analiz edilmiştir. Kimyasal, fiziksel ve reolojik özellikler arasındaki ilişki bağlayıcı kaynağı göz önüne alınarak analiz edilmiştir. Ayrıca, iki farklı rafineriden elde edilen 50/70 penetrasyon sınıfındaki bağlayıcılar, iki farklı Ilık Karışım Asfalt (IKA) katkısı ile modifiye edilmiştir. Bitümlü bağlayıcıların kimyasal özelliklerinin IKA katkıları ile değiştiği bilinmesine rağmen, bu etki daha önceki çalışmalarda nicelendirilmemiştir. Bu tez, IKA ile modifiye edilmiş bağlayıcıların kimyasal, fiziksel ve reolojik özellikleri arasındaki anlayış eksikliğine odaklanmaktadır. Bulgular, bağlayıcı kaynağının IKA katkıları ile modifiye edildiğinde ilişkileri ve davranışları domine ettiğini göstermektedir. Bu nedenle, bitümlü bağlayıcıların sadece reolojik özelliklerini incelemek yeterli değildir, aynı zamanda kimyasal özelliklerini de incelemek gerekmektedir. Bağlayıcıların Gaestel indeksleri ile Aging indeksi arasında hem modifiye edilmemiş hem de modifiye edilmiş bağlayıcılar için lineer bir ilişki belirlenmiştir. Bu durum, ağırlık bazlı DARA ve FTIR analizinin iyi bir şekilde korele olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The chemical properties of bituminous binders, which vary based on the source, influence their physical and rheological characteristics. Due to the advancements in the additive industry, studies in recent years have been focusing not only on physical and rheological properties but also on chemical properties. Therefore, this study initially examined these properties of binders obtained from the Batman refinery, a domestic binder source, and the Kırıkkale refinery, an imported binder source, at two different penetration grades (50/70 and 70/100). Chemical properties are analyzed using the weight-base SARA (Saturate, Aromatic, Resin, and Asphaltene) and Fourier Transform Infrared Spectrometry (FTIR). The relation between the chemical, physical, and rheological characteristics was analyzed by considering the binder source. Moreover, 50/70 penetration grade binders from two different refineries are modified with two Warm Mix Asphalt (WMA) additives. Although it is known that the chemical properties of bituminous binders are changed with WMA additives, the effect has not been quantified in earlier studies. This thesis addresses the lack of understanding between the chemical, physical, and rheological properties of WMA-modified binders. The findings indicate that the binder source dominates the relationships and behaviors when modified with WMA additives. Thus, it is not sufficient to only consider the rheological properties of bituminous binders but also the chemical properties should be investigated. A linear relationship between the Gaestel indices of binders and the Aging index is determined for both unmodified and modified binders. It indicates that the weight-based SARA and FTIR analysis correlate well.