Aerodynamic optimization of horizontal axis wind turbine blades by using cst method, bem theory and genetic algorithm
Yatay eksenli rüzgar türbini kanatlarının sınıf-şekil transformasyonu metodu, pala elemanı momentum teorisi ve genetik algoritma kullanılarak aerodinamik optimizasyonu
  1. Tez No: 595807
  2. Yazar: KERİMAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Havacılık Mühendisliği, Energy, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, yatay eksenli rüzgar türbini rotor kanat kesiti ve pala geometrilerinin aerodinamik tasarım ve optimizasyon çalışması farklı kanat kesiti gösterimleri ve genetik algoritma kullanılarak yapılmıştır. Kanat kesiti geometrisi tasarımında iki farklı kanat kesiti gösterimi, Sınıf-Şekil Transformasyonu (CST) metodu ve Parametrik Kesit (PARSEC) metodu, kullanılmıştır. Aerodinamik veriler, bir potansiyel akış çözücüsü olan XFOIL yazılımı ile elde edilmiştir. Rotor güç hesaplamaları için Pala Elemanı Momentum (BEM) teorisi kullanılmıştır. Genetik Algoritma (GA), rotor maksimum güç üretimi amacıyla, pala boyunca kanat kesitleri, veter uzunluğu ve burkulma açısı optimizasyonunda kullanılmıştır. Seçilen rotorlar için doğrulama çalışmaları yapılmıştır. Yapılan tasarım ve optimizasyon çalışmaları ve aerodinamik performans karakteristikleri hesaplamaları literatürdeki mevcut test rüzgar türbin verileri ile karşılaştırılmıştır. Optimize edilmiş kanat kesiti geometrilerini de kullanarak yeni rotor palaları tasarlanmış, analizleri yapılmış ve aerodinamik performans artırımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an aerodynamic design and optimization study for rotor airfoils and blades of Horizontal Axis Wind Turbines (HAWTs) is performed by using different airfoil representations and genetic algorithm. Two airfoil representations, the Class-Shape Transformation (CST) method and the Parametric Section (PARSEC) method, are used for the airfoil geometry designs. Their aerodynamic data is obtained by a potential flow solver software, XFOIL. The Blade Element Momentum (BEM) theory is used to calculate the rotor power production. Genetic Algorithm (GA) is used to optimize the airfoils, chord length and twist angle along the blade span for maximum rotor power production objective. For selected rotors, the validation cases are performed. The design and optimization studies and the calculations of the aerodynamic performance characteristics are compared with the selected test wind turbine data available in the literature. By using the optimized airfoil profiles, new blades are designed, analyzed and their aerodynamic performance enhancements are examined.