Genetic algorithm based aerodynamic shape optimization of wind turbine rotor blades using a 2-d panel method with a boundary layer solver
Rüzgar turbini rotor palasının sınır tabaka hesaplamalı iki boyutlu panel metodu ile genetik algoritma tabanlı aerodinamik şekil optimizasyonu
  1. Tez No: 305658
  2. Yazar: ÖZGE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER, YRD. DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde yatay eksenli rüzgar turbinlerinin rotor palalarının aerodinamik şekil optimizasyonunayönelik metod geliştirilmiştir. Genetik Algoritma ve Pala Elemanı-Momentum Teorisikullanılarak türbinin verilen rüzgar hızı, rotor hızı, rotor çapı ve pala sayısında en fazlaüretebileceği güç miktarının bulunması amaçlanmıştır. XFOIL programı ile pala kesitlerininsürtünme etkisini de içeren aerodinamik özellikleri istenen hücum açısı ve Reynolds sayısındaelde edilmiştir. Optimizasyon değişkenleri pala elemanlarındaki veter uzunlukları, burkulmaaçıları ve pala ucu, ortası ve kökü için pala kesitleridir. NACA dört basamak serisi ve Beziereğrileriyle oluşturulan pala kesitleri kullanılmıştır. İlk etapta bazı pala kesitleri ve rüzgartürbinleriyle validasyon çalışması yapılmıştır. Daha sonra varolan türbinlerin üzerinde optimizasyonyapılmış ve en sonunda 1 MW güç kapasitesine sahip türbin tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an aerodynamic shape optimization methodology for rotor blades of horizontalaxis wind turbines. Genetic Algorithm and Blade Element Momentum Theory are implementedin order to find maximum power production at a specific wind speed, rotor speedand rotor diameter. The potential flow solver, XFOIL, provides viscous aerodynamic data ofthe airfoils. Optimization variables are selected as the sectional chord length, the sectionaltwist and the blade profiles at root, mid and tip regions of the blade. The blade sections aredefined by the NACA four digit airfoil series or arbitrary airfoil profiles defined by a Beziercurve. Firstly, validation studies are performed with the airfoils and the wind turbines havingexperimental data. Then, optimization studies are performed on the existing wind turbines.Finally, design optimization applications are carried out for a 1 MW wind turbine.