Valorization of Şırnak asphaltite and biomass
Şırnak asfaltiti ve biyokütlenin değerlendirilmesi
- Tez No: 595811
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Şırnak Asfaltiti'nin hidrojenleme ve piroliz işlemlerindeki davranışı, asfaltit ve biyokütlenin buhar distilasyonu metoduyla işlenmesinin sıvı ürün artışına etkisi ve katran kuru reformlama çalışılmıştır. Bu amaçla asfaltit örnekleri hidrojenlenmiş ve pirolize uğratılmış, çıkan ürünler analiz edilmiştir. Sinerjik etki araştırmalarında, asfaltitin biyokütle varlığında ve yokluğunda, buhar distilasyonundaki etkisi gözlemlenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki hidrojenleme sonucunda elde edilen sıvı örneklerde yapıdaki alkanların önemli bölümü toplanabilmiştir ve buhar distilasyonunda sinerjik bir etki gözlemlenmiştir. Biyokütle pirolizinden ortaya çıkan katranın çoğunun aromatik bileşiklerden oluştuğu belirlendiğinden katranların değerlendirilmesi için CO2 reformlamadan faydalanıldı. Aromatik bileşikleri benzen ile temsil edildi. Benzen kuru reformlaması perovskit oksitlerin varlığında test edildi. Sonuçlar CO2'nin biyokütleden elde edilen katran bileşiklerinin değerlendirilmesi için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydrogenation and pyrolysis behavior of Şırnak asphaltite, and the synergetic effect of increasing amount of liquid product obtained from steam distillation of Şırnak asphaltite and biomass and dry reforming were studied. For that purpose, Şırnak asphaltite samples were hydrogenated and pyrolyzed and the products are analyzed. For synergetic effect investigation, steam distillation of Şırnak asphaltite with and without the presence of pepper plant biomass was performed. Results show that hydrogenation of Şırnak asphaltite results in collection of important portions of alkanes in coal structure as liquid product and synergetic effect was observed in steam distillation of Şırnak asphaltite and pepper plant biomass. The tar component of the pyrolysis of biomass consisted mostly of aromatic compounds. In order to explore the valorization of tar from biomass, CO2 reforming was selected. As a model compound, benzene was selected to represent aromatics. Dry reforming of benzene was investigated in the presence of perovskite oxides. Results show that CO2 can be used as a feedstock for valorization of biomass derived tar.