Spherical near field antenna measurements
Küresel yakın alan anten ölçümleri
  1. Tez No: 595850
  2. Yazar: HÜSNÜ DOĞAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Anten karakteristiğinin doğru bir şekilde belirlenmesi büyük öneme sahip konulardan biridir ki bu amaç doğrultusunda farklı metotodlar geliştirilmiştir. Bu metotların avantajları ve kolaylıkları düşünüldüğü zaman, özellikle son yıllarda yakın alan ölçümleri öne çıkmaktadır. Bu tezde, bu metotlardan biri olan küresel yakın alan ölçüm metodu çalışılmıştır. İlk olarak küresel koordinatlarda dalga açılımı gösterilmiştir. Bu, alanı vektör dalga fonksiyonlarından ve bu fonksiyonların katsayılarından oluşan modların toplamı olarak ifade etmeyi sağlar. Ölçüm yapılan mesafede katsayıları elde ederek, bu katsayılarla alanın herhangi bir mesafede bulunabileceği gösterilmiştir. Fakat bir antenin test kurulumu alıcı ve vericiden oluşur, öyle ki bunlardan biri test altındaki anten, diğeri ise genellikle ölçüm ucu olarak adlandırılan ölçüm antenidir. Bu nedenle, doğru sonuçlar için ölçüm ucunun ölçüme etkileri de dahil edilmelidir. Bu amaç için ilk olarak Lorentz Karşılıklılık Teoremi kullanılmıştır. Sonrasında, saçılım matris teorisi yaygın olarak kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında saçılım matris teorisi açıklanmış ve ölçüm ucunun etkilerini telafi ederek iletim formülü türetimi gösterilmiştir. Dalga katsayılarını hesaplamak için farklı nümerik integral teknikleri kullanılmış ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Son olarak, teorik veriler ve ölçülen antenlerin sonuçları kullanılarak testler yapılmış ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate determination of the antenna characteristics is one of the key subjects where different methods have been developed for this purpose. When advantages and facilities of these methods are considered, near field measurements have come forward especially in recent years. In this thesis, one of these methods which is referred to as spherical near field measurement method, has been studied. First, wave expansion in the spherical coordinates is introduced. This enables expressing the field as summation of modes which are composed of vector wave functions and coefficients of these functions. It is shown that by obtaining coefficients for measurement distance, field can be obtained at any other distance with these coefficients. However, test setup of an antenna is composed of receiver and transmitter such that one of them is antenna under test and other is measurement antenna which is usually called the probe. Hence, probe effects on the measurement must also be included for accurate results. Initially, Lorentz's Reciprocity Theorem had been used for this purpose. Then scattering matrix theory has been more commonly used. In this thesis study, scattering matrix theory is explained and generation of transmission formula with the probe compensation is presented. Different numerical integration techniques are used in order to calculate wave coefficients and comparisons are given. Eventually, tests with the theoretical data and results of measured antennas are performed and results are discussed.