Konut satın alımında karar vermeyi etkileyen faktörler
Factors affecting decision making in housing purchasing
- Tez No: 595851
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnşaat ve gayrimenkul sektörü, Türkiye'nin en başarılı olduğu sektörler arasında yer almaktadır. Sektörün yarattığı istihdam ve diğer sektörleri kalkındırma potansiyeli, ekonomik dengelerin korunması konusunda oldukça önemli işlevlerdir. Sektör, genellikle büyüme gösterse de, son yıllarda sektördeki satışların azaldığını söylemek mümkündür. Bunun en önemli sebebi, piyasa koşullarının bu dönemde değişmesidir. Bu durum da sektörün ekonomik koşulları etkilediği gibi aynı zamanda bunlardan etkilenmesi olarak yorumlanabilir. Ekonomi için adeta hayati önem arz eden bu sektörde, yatırımcılar, bir projeye başlamadan önce diğer işletme mekanizmalarında olduğu gibi, kar elde etme amacına hizmet edecek olan faktörleri değerlendirmektedirler. İnşaat gibi, yatırım maliyeti oldukça yüksek olan gayrimenkul projelerinde, hedeflenen satış oranlarının hedeflenen süre içinde gerçekleşmemesi, yalnızca ilgili işletme ve onun yararlanıcılarının değil, bölgedeki diğer yatırımcıların ve hatta ülke ekonomisinin de olumsuz etkilenmesi anlamına gelecektir. İşletmelerin temel hedefi olan kar elde etmeye ulaşabilmeleri için, müşterileri ve potansiyel müşterileri anlamaları gerekmektedir. Müşterilerin davranışlarının analiz edilmesi ve gayrimenkul alımı esnasında karar vermelerine etki eden faktörlerin incelenmesi, sektörün gücünü koruması ve doğru yatırımların yapılması adına büyük önem taşırken, kuşkusuz bir yatırıma karar verilmesi hususunda da en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada da amaç, en önemli lokomotif sektörler arasında bulunan inşaat sektörü yatırımcılarının, projelerini hayata geçirme konusunda karar verirlerken dikkat ettikleri -etmeleri gereken- bir olgu olan müşteri boyutunu anlamak ve inşaat sektörü yatırımcılarına rehberlik etmektir. Bunun için öncelikle temel kavramlar incelenmiştir. Yatırımın ne manaya geldiği ve ekonomik açıdan bir faaliyetin yatırım olarak değerlendirilebilmesi için hangi şartlara sahip olduğu konularına ilişkin alan yazın taraması ile yanıt aranmıştır. Daha sonrasında hedef sektör olan inşaat ve gayrimenkul sektörü mercek altına alınarak incelenmiştir. Sektörün ekonomik açıdan değeri, dünya ve Türkiye'de sektörün durum analizi ile sektöre doğrudan etki eden temel etkenlerin neler olduğunun incelendiği bu bölümün ardından, konut yatırımı yapma potansiyeli olduğu değerlendirilen bireylerin projeler gerçekleştiren inşaat şirketlerinden satın alım yaparken hangi konulara dikkat ettikleri sorusuna yanıt bulunmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda önceden bir inşaat şirketinden gayrimenkul satın alımı yapmış veya yapma potansiyeli olduğu değerlendirilen kişiler ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu sayede insanların gayrimenkul gibi oldukça pahalı olan ürünlere hangi koşullar altında para ödemeyi kabul ettiklerine dair genel bir tablo çıkarılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bilgiler, bir projenin satış hedeflerini gerçekleştirebilmesi için hangi özellikleri taşıması gerektiği konusunda fikir verici olacaktır. Bu sayede çok daha başarılı ve karlılık oranı yüksek olan projelerin hayata geçirilmesi de daha mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Construction and real estate property sector is one of the best successful sectors of Turkey. Employment created by the sector and the potential to develop other sectors are very important functions for the protection of economic balances. Although the sector usually grows, it is possible to say that sales in the sector decreased in 2018. The most important reason for this decrease is the change in the market conditions in this period. This situation can be interpreted as affecting the economic conditions of the sector as well as being affected by them. In this sector which is of vital importance for the economy, before starting a project, investors evaluate the factors that will serve to make a profit as in the other sectors. In real estate projects with high investment costs, such as construction, the failure to achieve targeted sales rates within the targeted period would mean not only the relevant business and its beneficiaries, but also other investors in the region and even the national economy. Businesses need to understand customers and potential customers in order to achieve their main goal of making a profit. Analyzing the behavior of the customers and examining the factors affecting their decision making during the purchase of real estate is undoubtedly the most important factor in deciding an investment. To maintain the power of the sector and making the right investments must based on the decisions of the customer. The aim of this study is to understand the customer in the construction sector, which is one of the most important locomotive sectors, and show the firms which factors are more important on the realization of their projects, especially to guide construction firms. To achieve the aim, firstly the basic concepts have been examined. The literature was searched about the meaning of the investment and the conditions for an economic activity to be evaluated as an investment. In this context, a survey was conducted with people who have already purchased or have the potential to purchase real estate from a construction company. In this way, it is tried to draw a general picture about under which conditions people accept to pay money for very expensive products such as real estate. The information obtained will give an idea about the characteristics of a project in order to achieve its sales targets. In this way, it will be possible to realize more successful projects with higher profitability.