Güneydoğu Anadolu Bölgesinde arıcılık ve sahte balların arıcılar ile tüketiciler açısından etkilerinin incelenmesi
Beekeeping in Southeastern Anatolia Region and investigation of the effects of fake honeys in terms of beekeepers and consumers
- Tez No: 595865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA ÖZMEN ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan yedi ilde (Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) Arı Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı arıcılar ile anket çalışması yürütülmüştür. Ankete katılan arıcılar arasında arıcılık mesleği ile uğraşanların oranı % 46.7, 6-10 yıldır arıcılık yapanların oranı % 26.7, gezginci arıcılık yapanların oranı % 77.8 olarak belirlenmiştir. İller arasında koloni başına süzme bal verimi en yüksek Şanlıurfa ilinde (16.8±1.848 kg), en düşük Şırnak ilinde (6.83±1.175 kg) elde edilmiştir (P0.05). Sahte ballarla mücadelede, bakanlık denetimlerinin sıklaştırılması ve caydırıcı cezaların verilmesi gerektiği arıcılar tarafından önerilmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan sekiz ilde (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) ankete katılan tüketicilerin %80.7'si erkek, %36.1'i lisans ve üstü düzeyinde eğitim almıştır. Hanede gıda alışverişini evin beyi yapmaktadır (%57.4). Süzme bal tüketimi (6.7±0.60 kg/yıl) petekli bal tüketime göre daha fazladır. Ankete katılan tüketiciler balı öncelikle; fiyatına (%47.8) ve markasına (%21.7) göre satın almaktadırlar. Katılımcıların %70.6'sı organik bal tüketmek için normal bala göre fiyat farkı verebileceklerini de açıklamışlardır. Ankete katılan tüketicilerin %15.7'si televizyonda satılan ballardan satın aldığını bildirmiştir. Tüketicilerin %56.6'sı sahte balların bal tüketim alışkanlıklarını etkilemediğini belirtse de %43.4'ü etkilendiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with beekeepers registered to the Association of Beekeepers in seven provinces in Southeastern Anatolia (Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Mardin, Siirt, Sanliurfa, Sirnak). Among the beekeepers participating in the questionnaire, 46.7% only beekeeper, 26.7% had 6 to 10 years of beekeeping experience, 77.8% were migratory beekeeper. Among the provinces, the highest honey yield per colony was obtained in Sanliurfa province (16.8±1.848 kg) and the lowest in Sirnak province (6.83±1.175 kg) (P 0.05). In the fight against fake honeys, beekeepers recommended increasing ministerial inspections and to impose dissuasive punishments. In eight provinces in Southeastern Anatolia (Adiyaman, Batman, Diyarbakir, Gaziantep, Mardin, Siirt, Sanliurfa, Sirnak), 80.7% of the surveyed consumers were male and 36.1% had undergraduate and higher education. Husbands (57.4%) make food purchases of the house. Filtered honey consumption (6.7±0.60 kg/year) is higher among to consumers. Consumers participating in the survey, buy honey primarily according to price (47.8%) and trademark name (21.7%). 70.6% of the participants stated that they could give price difference to consume organic honey. 15.7% of the consumers reported that they bought honey from television. Although 56.6% of consumers stated that fake honey did not affect honey consumption habits, 43.4% stated that they were affected.