Heyelan duyarlılık haritalarının üretilmesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması: Şebinkarahisar ilçesi örneği
Comparison of the methods used to produce landslide susceptibility maps: Instance of Şebinkarahisar district
  1. Tez No: 595869
  2. Yazar: TEVFİK CANER BİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünya nüfusu giderek artmakta olup artan nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda doğal kaynaklar üzerindeki baskı da nüfus artışına paralel şekilde artmaktadır. Bu baskılar sonucu ormansızlaşma, tarım arazilerinin azalması, çevre kirliliği gibi pek çok çevresel ve sosyal problem ortaya çıkmaktadır. İnsan hayatına maddi ve toplumsal anlamda zarar veren olaylardan birini de heyelanlar oluşturmaktadır. Şebinkarahisar ve yakın çevresinde heyelan olması muhtemel alanların belirleneceği bu çalışma, afetin yaşanmasından önce önlem almaya ilişkin geliştirilecek planlama ve uygulamalarda yardımcı olacaktır. Araştırmanın konusunu Şebinkarahisar (Giresun) ve yakın çevresinde yaşanan heyelanlar ve heyelan riski taşıyan alanlar oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada farklı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları ile çeşitli istatistiksel ölçme araçlarında faydalanılarak çalışma alanında heyelan riski taşıyan alanların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada litoloji, yükselti, eğim, bakı, eğrisellik, yola yakınlık, faya yakınlık, akarsuya yakınlık, arazi kullanımı ve topoğrafik nemlilik indeksi parametrelerinden faydalanılmıştır. Yöntem olarak ise frekans oranı, lojistik regresyon analizi ve analitik hiyerarşi proses yöntemlerinden faydalanılmış, çalışma alanının heyelan duyarlılık haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The population of the world is increasing and the pressure on natural resources in line with the needs of the increasing population increases in parallel with the population growth. As a result of these pressures, many environmental and social problems such as deforestation, reduction of agricultural lands and environmental pollution arise. Landslides constitute one of the events that harm human life materially and socially. This study, which will determine the possible landslides in Şebinkarahisar and its vicinity, will help in planning and implementation of measures to be taken before the disaster. The subject of the study consists of landslides and landslides at Şebinkarahisar (Giresun) and its immediate vicinity. In this context, different geographic information systems (GIS) software is used in various statistical measurement tools to determine areas of landslide risk in the study area. In this study, geology, elevation, slope, view, curvature, proximity to the road, proximity to the fault, proximity to river, land use and topographic humidity parameters were utilized. As the method, frequency ratio, logistic regression analysis methods and Analytic Hierarchy Process (AHP) were used and landslide susceptibility map of the study area was formed.