Black diamond've angeleno japon eriklerinin muhafazasında modifiye atmosfer ambalajları ve 1-metilsiklopropen uygulamalarının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of modified atmosphere packaging and 1-methylcyclopropene treatments on the storage of black diamond and angeleno Japanese plums
- Tez No: 595880
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İç ve dış pazarlarda giderek tüketimi artan erik meyvelerinde depolama ve pazarlama sürecinde önemli kayıplar meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada, 1-metilsiklopropen (1-MCP) ve modifiye atmosfer (MA) ambalajlarının 'Black Diamond' ve 'Angeleno' erik çeşidi meyvelerinin hasat sonrası dayanımlarına etkilerinin belirlenmesi amaçlamıştır. Çalışma; a) Kontrol, b) 1-MCP, c) MA1 ambalajı, d) MA2 ambalajı, e) 1-MCP + MA1 ambalajı f) 1-MCP + MA2 ambalaj olmak üzere altı farklı uygulamaları yapılmıştır. 1-MCP 24 saat süreyle 2°C sıcaklıkta 625 ppb olacak şeklinde uygulanmıştır. 'Black Diamond' ve 'Angeleno' Japon erik çeşitlerine ait meyveler sırasıyla 60 ve 120 gün süreyle 0°C'de %90 oransal nemde depolanmıştır. Depolama öncesi ve depolama süresince 'Black Diamond' çeşidinde 20, 'Angeleno' çeşidinde 30 günlük aralıklarla alınan 2 gün süreyle raf ömrü koşullarında tutulduktan sonra bazı ölçüm ve analizler yapılmıştır. MA ambalajları, erik meyvelerinin ağırlık kaybını depolama ve raf ömrü süresince önemli ölçüde azaltmıştır. MA ambalajları ile 1-MCP'nin birlikte uygulanması meyve eti sertliğinin korunmasında ve daha yüksek genel beğeni puanlarında etkili olmuştur. MA ambalajlarının 1-MCP ile birlikte uygulanması 'Black Diamond' erik çeşidinde depolama süresince renk değişimlerini geciktirmiş, 'Angeleno' erik çeşidinde ise SÇKM miktarı ve pH değerindeki artışı sınırlandırmış, TA miktarındaki kaybı yavaşlatmıştır. 1-MCP'nin teksel ve MA ambalajları ile birlikte uygulanması erik meyvelerinin solunum hızını düşürmüş, iç kararmasını geciktirmiştir. Her iki erik çeşidinde de MA1+1-MCP uygulaması genel olarak meyvelerde etilen salgı miktarını yavaşlatmıştır. Çalışma sonuçları MA ambalajları ile 1-MCP'nin birlikte uygulannan 'Black Diamond' ve 'Angeleno' erik çeşitlerinin meyvelerinin sırasıyla 60 ve 120 gün depolamaya ilaveten 2 gün raf ömründe başarıyla saklanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Significant losses may occur in the storage and marketing process of plum fruits, which are increasingly consumed in domestic and foreign markets. The aim of this study is determination the effects of 1-methylcyclopropene (1-MCP) and modified atmosphere (MA) packages on post-harvest quality of plum cv. 'Black Diamond' and 'Angeleno'. In this study, six different applications were performed as: a) control b) 1-MCP, c) MA1, d) MA2, e) 1-MCP + MA1) 1-MCP + MA2. The 1-MCP was applied at the dose of 625 ppb at 2°C for 24 hours. In applications with MA packages, the packages were closed after pre-cooling. The fruits of 'Black Diamond' and 'Angeleno' Japanese plum varieties were stored at 90% relative humidity at 0°C for 60 and 120 days respectively. Before and during storage, samples taken at 20-day intervals from 'Black Diamond' cultivar and at 30-day intervals from 'Angeleno' cultivar (after opening the mouth of MA packaging) were kept under shelf life conditions (20°C temperature and 60-70% relative humidity) for 2 days and some measurements and analyzes were performed. In MAP treatments, the weight loss significantly reduced during cold storage and shelf life of all plum fruits. The respiration rate, ethylene production and decay rate were lower than control fruits in MA packages or 1-MCP treatments. In 1-MCP+MA package treatments were determined to positive effects in terms of maintaining of the fruit firmness. The effects of applications on parameters of total soluble solids, titratable acidity, pH, total phenol content and antioxidant activity were limited. The results show that plum fruits can be stored successfully combined with MA packages and 1-MCP for 60+2 days for 'Black Ddiamond' cultivar and 120+2 days for 'Angeleno' cultivar.