Testing of a flight envelope protection system for fly-by-wire aerial vehicles
Fly-by-wire hava araçları için uçuş zarfı koruma sisteminin test edilmesi
- Tez No: 595970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hava araçları uçuşları sırasında belli bir uçuş zarfının içinde kalmalılardır. Bir yandan uçuş zarfı limitlerini takip etmek bir yandan da görevleriyle ilgili diğer işlerle uğraşmak, pilotların iş yükünü hayli artırmaktadır. Bu tezde, uçuş zarfı koruma sistemleri ve dokunsal geri bildirim uyarıları ile pilot iş yükünü azaltmaya çalışan yöntemler ve bu yöntemlerin hem geleneksel yöntemlere hem de birbirlerine göre etkinlikleri kıyaslanmıştır. Bu amaçla aktif bir pilot kontrolü etrafında, hem döner kanat hem de sabit kanat platformlar için kullanılabilen bir simülatör kurulmuştur. Doğrudan Adaptif Limit Marjin Tahmini yöntemi ile uçuş zarfı limitleri hesaplanmaktadır. Farklı dokunsal geri bildirim yöntemleri geliştirilmiştir. Aktif pilot kontrolü üzerinden, tespit edilen limitlerin geliştirilen haptik geri bildirim yöntemleri ile pilotlu ve pilotsuz simülasyonlar ile testleri yapılmıştır. Pilot yorumları NASA-TLX yöntemi ile değerlendirilmiş çıkan sonuçlar ile dokunsal geri bildirim yöntemlerin kıyaslanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aircraft should remain in their flight envelope during their operation. Monitoring these limits while coping with other mission related tasks increase the pilot workload substantially. In this thesis, envelope protection methods and tactile cues are investigated for pilot workload reduction and their effectiveness compared to both conventional methods and each other. For this purpose, a simulator environment centered around an active inceptor is established such that both rotary and fixed-wing configurations are possible. With the Direct Adaptive Limit Margin Estimation method envelope boundaries are estimated. Different tactile cueing methods are developed. Via the active inceptor, cueing of the estimated limits with developed methods are tested in both piloted and pilotless simulations. Pilot reviews for tested cueing methods are scaled with the NASA-TLX method and compared with each other.