2011-2016 YKEÜTAŞ kurtarma kazıları Belentepe mevkii erken tunç çağı mezarları
2011-2016 YKEÜTAŞ excavations early bronze age tombs at Belentepe
- Tez No: 595997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Tez, Güney Ege Linyit İşletmeleri (GELİ) dekupaj sahası içerisinde yer alan Belentepe Mevkii'nde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan Erken Tunç Çağı mezarlarını tanıtmaktadır. Güneybatı Anadolu'nun güney kıyısında, antik dönemde Karia olarak bilinen bölgede yer alan Belentepe Mevkii, Erken Tunç Çağı'na ait hem yerleşim hem de mezarlık alanını barındırmaktadır. Yerleşimin bulunduğu bölge Erken Tunç Çağı kültürleri açısından az bilinmesine rağmen son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla bir ivme kazanmıştır. Güneybatı Anadolu'nun Erken Tunç Çağı'na yeni veriler sunacak olan Belentepe Erken Tunç Çağı mezarları tipoloji ve kronolojisinin belirlenmesi, mezar mimarisi ile mezar buluntularının incelenmesi, dolayısıyla elde edilen bulgular ışığında söz konusu coğrafyada çağdaşı olan bulgularla benzerlik ve farklılıklarının ortaya konulması bağlamında ele alınmıştır. Ayrıca Belentepe'nin dâhil olduğu kültürel alanın sınırları ve kültürel ilişkileri mezar hediyeleri ve ölü gömme geleneklerinden hareketle anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces the Early Bronze Age graves recently unearthed at Belentepe located within the coalfield. Belentepe, which is located on the southern coast of southwestern Anatolia known as Caria, houses both the settlement and cemetery of the Early Bronze Age. Although the region where the settlement is located is little known in terms of Early Bronze Age cultures, it has gained momentum with the studies carried out. The typology and chronology of the Early Bronze Age burials at Belentepe will provide new evidence for the Early Bronze Age of southwestern Anatolia. They were examined in the context of revealing similarities and differences with the contemporary finds In addition, the boundaries and cultural relations of Belentepe have been tried to be understood with the help of the grave goods and burial customs.