Tekstil endüstrisi atıksularının yeniden kullanımının taguchi deneysel tasarım metodu ile optimizasyonu
Optimisation of reuse of textile industry wastewater with taguchi experimental design method
  1. Tez No: 595996
  2. Yazar: RIDVAN EMRE YAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. İLDA VERGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında bir tekstil fabrikasına ait biyolojik atıksu arıtma tesisinin çıkış suyunun membran proseslerle arıtılarak geri kazanımı ve yeniden kullanımı amaçlanmıştır. Bu amaçla yürütülen deneylerin planlamasında Taguchi deneysel tasarım metodu kullanılmıştır. Tez kapsamında, bir tekstil fabrikasının biyolojik atıksu arıtma tesisinin çıkış suyu membran prosesler ile arıtılmıştır. Kumaş boyama veya terbiye proseslerinde kullanılan su ile aynı özellikte olan proses suyu eldesi hedeflenmiştir. Taguchi deneysel tasarım metodu kullanılarak farklı membranlar için uygun filtrasyon koşulları belirlenmiştir. 4 faktörlü ve 3 seviyeli (L9) deneysel tasarımı ile nanofiltrasyon membran tipi, transmembran basıncı, VRF ve çapraz akış hızı için uygun deney şartları belirlenmiştir. En iyi giderim verimlerinin (KOİ, iletkenlik, toplam sertlik, RES436, RES525, RES620) sağlandığı deneylere ait sonuçların istatistiksel analizinde ANOVA yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar göz önüne alınarak uygun membran ve filtrasyon koşulları: membran türü=Desal 5DL, çapraz akış hızı=2 L/dak, VRF=1,5 ve transmembran basıncı ΔP=16 bar olarak belirlenmiştir. Tekstil atıksuyu biyolojik arıtma tesisi çıkış suyunun belirlenen bu koşullarda ileri arıtılması ile elde edilen kompozit süzüntünün tekstil endüstrisinde genel kullanım, boyama ve terbiye işlemlerinde yeniden kullanım kriterlerini sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reuse of effluent of biological wastewater treatment plant of a textile factory by using membrane processes were investigated. Taguchi experimental design method was used in the planning of these experiments. It is aimed to obtain process water which has the same characteristics as water used in fabric dyeing and conditioning processes. Suitable filtration conditions for different membranes were determined using Taguchi experimental design method. Experimental design of nanofiltration membrane type, transmembrane pressure, VRF and cross flow rate were determined with 4-factor and 3-level (L9) experimental design. ANOVA method was used in the statistical analysis of the results in which the best removal efficiencies (COD, conductivity, total hardness, RES436, RES525, RES620) were obtained. Considering the results obtained, suitable filtration conditions: membrane type = Desal 5DL, cross flow rate = 2 L/min, VRF = 1.5 and transmembrane pressure ΔP = 16 bar. It has been demonstrated that the composite obtained by advanced treatment of the effluent of the biological treatment plant provided the recommended quality water criteria for reuse in general uses and dyeing and finishing processes in the textile industry.