Phenothiazineimid ve phenothiazine boran türevi organik bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of the phenothiazineimid and phenothiazine borane derivative organic compounds
  1. Tez No: 596001
  2. Yazar: YUSUF GÖKCEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fenothiazine bileşikleri Tıp, Eczacılık, Polimer Kimyası, Elektrokimya, Optik disk (CD, DVD, Blue Ray) gibi birçok alanda kullanılmakta olan ve heterohalkalı yapıya sahiptir. Tez kapsamında daha önce literatürde yapılmış olan fenothiazin türevi bileşiklerine alternatif olarak yeni fenothiazin türevi bileşiklerin sentezi yapılmıştır ve elde edilen bu bileşiklere bor bileşikleri bağlanmaya çalışıldı. Ayrıca yeni diazotriborolidin türevleri sentezi gerçekleştirildi. Sentez aşamasında elde edilen tüm bileşiklerin spektroskopik analiz yöntemleriyle karakterizasyonu gerçekleştirildi. Fenothiazin bileşiklerinin sentezi sırasında sentez koşulları olarak atmosferik koşullar kullanılırken, fenothiazin bor ve organobor bileşiklerinin sentezinde ise havaya ve neme kapalı ortamda Schlenk tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Fenothiazin bor ve organo bor bileşiklerini hava ve nemden korumak için koruyucu gaz olarak yüksek saflıkta ve nem içermeyen argon gazı kullanılmıştır. Tez kapsamında Fenothiazinimid ve Fenothiazin Boran türevi organik bileşiklerin sentezi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenothiazine compounds are used in many fields such as Medicine, Pharmacy, Polymer Chemistry, Electrochemistry, Optical disc (CD, DVD, Blue Ray) and have heterocycle structure. As an alternative to the phenothiazine derivative compounds previously made in the literature, novel phenothiazine derivative compounds were synthesized and boron compounds were tried to bind to these compounds. In addition, the synthesis of new diazotriborolidine derivatives was performed. Characterization of all compounds obtained by synthesis was performed by spectroscopic analysis methods. While atmospheric conditions were used as synthesis conditions during the synthesis of phenothiazine compounds, phenothiazine was carried out using Schlenk technique in the synthesis of boron and organoboron compounds in closed air and moisture environments. High purity and moisture-free argon gas was used as protective gas to protect phenothiazine boron and organoboron compounds from air and moisture. Within the scope of the thesis, studies have been carried out on the synthesis of Fenothiazinimide and Fenothiazin Boran derivative organic compounds.