Sulu çozeltiden bazı farmasotıklerın elektrokimyasal oksidasyon ile gıderımının araştırılması
Some pharmaceuticals of water solution investigation of electrochemical oxidation and removal
- Tez No: 596003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsanlar ve diğer canlılar için kullanılan farmasötikler canlının vücudunda kalmayıp dışarı atılmaktadır. Farmasötiklerin hem üretim hem de kullanımları sonucu suya geçen kalıntıları su kirliliğine neden olmaktadır. Bu çalışmada yaygın kullanıma sahip bir ağrı kesici olan acetaminophen ve diyabet hastalığında kullanılan metforminin sulu çözeltiden elektrokimyasal oksidasyon ile giderimi araştırılmıştır. Elektrooksidasyon işleminde 5x7 cm, 4 mm et kalınlığında 316 L paslanmaz çelik elektrodlar kullanılmıştır. Kesikli sistemde elektrooksidasyon ile kirletici konsantrasyonu, akım yoğunluğu, NaCl miktarı ve deney süresi optimize edilmiştir. Her iki ilaç için optimum koşullar ilaç derişimi 100mg/L, tuz miktarı 2,34 g NaCl, süre 3 saat ve akım yoğunluğu 200 A/m2 olarak bulunmuştur. Optimum koşullarda Acetaminophen ve Metformin giderim verimi sırasıyla %62,2 ve %65 olarak elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan güce göre elektrik maliyeti hesaplanmıştır. Maliyetin akım yoğunluğunun artması, kirletici konsantrasyonun artması, kullanılan NaCl miktarının artması ve deney süresinin artması ile paralel arttığı görülmüştür. En yüksek maliyet değeri 5,247 kuruş olarak hesaplanmıştır. Optimum değerlerde yapılan deneylerde anot kaybı ortalama 4 gramdır. Anot kaybı, giderim yüzdesi ve maliyet birlikte değerlendirildiğinde bu metotun biyolojik arıtma gibi başka bir arıtma yöntemi ile kullanılmasının daha uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
he pharmaceuticals used for humans and other living things do not remain in the organism's body but are excreted. The residues of the pharmaceuticals which enter the water as a result of both production and usage cause water pollution.In this study, acetaminophen, a commonly used pain reliever and metformin used in diabetes, was investigated by electrochemical oxidation from aqueous solution. 316 L stainless steel electrodes with 5x7 cm, 4 mm wall thickness were used in electrooxidation process. In the batch system, the concentration of pollutant, current density, NaCl amount and duration of the experiment were optimized by electrooxidation.Optimum conditions for both drugs were 100mg/L, salt amount was 2.34 g NaCl, duration 3 hours and current density was 200 A/m2. Acetaminophen and metformin removal yields were obtained as 62.2% and 65%, respectively, under optimum conditions.Electricity cost was calculated according to thepower used in the study. It was observed that the cost increased parallel to the increase in the flow density, the concentration of the pollutant, the amount of NaCl used and the duration of the experiment. The highest cost value was calculated as 5,247 penny.Anode loss is 4 grams in the experiments carried out at optimum values. When the anode loss, percentage of removal and cost are evaluated together, it is concluded that this method would be more appropriateto use with another treatment method such as biological treatment