Sulu çözeltiden metilen mavisinin bazı biyosorbentler ile uzaklaştırılması
Removal of methylene blue from aqueous solution by some biosorbents
  1. Tez No: 299948
  2. Yazar: MEHMET SALİH SEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL OKAY, PROF. DR. ÖMER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Pleurotus ostreatus ve elma kabuğu ile metilen mavisi biyosorpsiyonu üzerine pH, başlangıç boya konsantrasyonu, sıcaklık, biyosorbent miktarı ve denge temas süresi gibi etkiler incelendi. Veriler Lagergren, Ho-Mckay, Weber-Morris kinetik modellerine ve Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerine uygulandı. Adsorpsiyon kinetiğinin Ho-Mckay'a uyduğu, adsorpsiyon izotermlerinin Langmuire uyduğu bulunmuştur. Ayrıca Pleurotus Ostreatus ve elma kabuğu ile metilen mavisi biosorpsiyonu için farklı sıcaklıklarda elde edilen izoterm veriler termodinamik denklemlere uygulandı ve (?G, ?H ve ?S) gibi termodinamik parametreler belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pH, initial dye concentration, temprature, amount of biosorbent and equilibrium contact time on the adsorption of methylene blue by Pleurotus ostreatus and Elma Kabuğu were investigated. The data were applied to Lagergren, Ho-McKay, Weber-Morris kinetic models and Langmuire and Freundlich adsorption isoterms. It was found out that the adsorption kinetic is fitted to Ho-McKay and adsorption isoterms are fitted to Langmuire. Furthermore, isothermal data obtained at different temperatures for the biosorption of methylene blue on Pleurotus ostreatus and apple peel were applied to thermodynamic equations, and thermodynamic parameters such as (?G, ?H and ?S) were determined.