Implementation problems of building information modeling: Case study of İstanbul Airport project
Yapı bilgi modellemesi uygulama sorunları: İstanbul Havalimanı vaka çalışması
  1. Tez No: 596033
  2. Yazar: BERK AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE SELİN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Mimarlık, mühendislik ve inşaat endüstrisi tüm dünyada gözle görülür bir hızla ilerlemektedir. Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), firmaların rekabete dayalı bu pazarda rekabet etmesini mümkün kılan teknolojik bir gelişmedir. Etkin bir tasarım, inşaat, koordinasyon, denetleme ve yönetim için gerekli Yapı Bilgi Modellemesi uygulamaları, küresel inşaat endüstrisinde fark yaratan bir devrim niteliğindedir. YBM uygulamalarına dair ilk fikirlerin ortaya çıktığı süreçten beri, bilgi teknolojilerinin benimsenmesi gelişmiş ülkelerden başlayarak tüm dünyaya yayılmaktadır. Ancak YBM uygulamaları birçok fayda sağlamasına rağmen, yeni adapte olan ya da halihazırda sistemi uygulamakta olan kurumlar için uygulama aşamasında birçok risk mevcuttur. Bu problemler,“sektörden elde edilen geçmiş deneyimler ve geribildirimlerin yetersizliği”,“teknik bilgi ve yetkin personel eksikliği”,“YBM uygulama başlangıç maliyetlerinin yüksek olması”,“tek biçimli standartların eksikliği”,“işbirliği ve birlikte işlerlik konularındaki yetersizlikler”,“yasal yükümlülükler ve sorumluluklarla ilgili problemler”ve“sözleşme stratejilerinin belirlenmesi”şeklinde sıralanabilir. Bu zorluklar, küresel inşaat pazarında yer alan herkes için başarılı bir YBM uygulaması yolunda temel engelleri teşkil eder. Aynı şekilde, Türk mimari, mühendislik ve inşaat sektörü de inşai faaliyetlerde YBM uygulama safhalarında birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Bu anlamda yürütülen çalışmada, bir literatür taraması yapılmış ve edinilen bulgular, mesleki uzmanlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sırasında tartışılmak üzere çeşitli sorular üretmek için kullanılmıştır. Röportajı takip eden aşamada, üretim safhasında yaşanan YBM uygulama sorunlarına ilişkin bulgular tartışılmış ve kaynak taramasından edinilen bulgularla karşılaştırılmıştır. Gelecek çalışmalarda Türk inşaat firmalarının YBM uygulamaları sırasında karşılaştıkları sorunları araştırmak ve çözümlemek adına neler yapılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Architectural, Engineering and Construction (AEC) industry is in a rapid progress all over the world. Building Information Modeling (BIM) is an important technology for industry players in order to compete in such a competitive market. The benefits provided by BIM implementations such as effective design, construction, improved coordination, monitoring and management processes are game changers in the global construction industry. Starting with the developed countries, the adoption of BIM is increasing all over the world since the idea of information technologies has come to existence. However, despite all the benefits of BIM, implementation stage carries multiple risks, in particular for new adopters. BIM implementing companies face various problems which may occur during the implementation stage stemming from issues such as“lack of previous experiences and feedbacks through the industry”,“lack of technical knowledge and skilled personnel”,“challenging costs for start-up”,“lack of uniform standards”,“collaboration and interoperability inefficiencies”,“legal liabilities and responsibility issues”and“determination of contracting strategies”. These challenges are key barriers in the way of a successful BIM implementation for each industry player in global construction market. Through the same perspective, Turkish AEC industry is facing challenges of BIM implementation during construction stage. In the present study, a literature review was conducted and findings were used to generate questions to be discussed in the semi-structured interview with professionals who have taken part in Istanbul Airport project. Then, the interview findings regarding BIM implementation problems on production phase are discussed and compared with literature findings. Further needs for investigating the implementation problems for Turkish construction firms and possible solutions in order to overcome these problems are indicated at the end of the study.