Gaz türbinli motorlar için türbin soğutma havası miktarının hesaplanmasına yönelik bilgisayar kodu geliştirilmesi
Development of computer code for calculating turbine cooling air amount for gas turbine engines
- Tez No: 596064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, türbin soğutma kanalları için soğutma havasını bir boyutlu olarak hesaplamak için TEI-TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.'de geliştirilmiş olan bir kodun hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizleri ile doğrulanması çalışılmıştır. Bu kapsamda, öncelikle HAD analizlerinin doğrulanması için literatürden bir deney düzeneği seçilmiştir. Seçilen bu deney düzeneğinde, deney sınır şartlarında iki boyutlu Reynolds Averaged Navier Stokes (RANS), iki boyutlu Large Eddy Simulation (LES) yöntemleri ile HAD analizleri yapılmıştır. Yapılan HAD analizleri deney sonuçları ile kıyaslanıp, doğrulanmıştır. Sonuç olarak, doğrulanan HAD analizlerinde sınır şartları değiştirilerek, aynı şartlarda bir boyutlu türbin soğutma kodunun ve HAD analizlerinin sonuçları kıyaslanmış ve nicel olarak uyum içinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a code developed in TEI-TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. is validated by computational fluid dynamics (CFD) analysis in order to calculate the cooling air for turbine cooling ducts in one dimensional. In this context, firstly, an experimental setup is selected from the literature for the verification of CFD analyzes. In this experimental setup, 2D and 3D Reynolds Averaged Navier Stokes (RANS) and 3D Large Eddy Simulation (LES) are used. CFD analyzes are compared with experimental results and analyses are verified. As a result, the boundary conditions are changed in the validated CFD analyzes, and the results of the 1D turbine cooling code and CFD analyzes under the same conditions are compared.