Lantanyum ilavesinin AZ91 alaşımının mekanik özelliklere etkisi
The effect of lanthanium addition on mechanical properties of AZ91 alloy
- Tez No: 596082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında magnezyum alaşımı olan AZ91 malzemeleri üzerinde yapılan çalışmalara yoğunlaşılmıştır. AZ91Mg alaşımlı malzemeler, günümüzde kullanmaktan vazgeçemediğimiz pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan en önemli saha olarak otomotiv sektörünü gösterebiliriz. Günümüzde çevreye duyarlı araçların üretilmesindeki hassasiyetin arttığı göz önünde bulundurulduğunda AZ91 Mg alaşımlı malzemelerin önemi anlaşılmaktadır. Çünkü daha önce de ifade ettiğimiz gibi araçların ağırlığındaki azalma doğrudan yakıt tüketiminde de bir tasarruf sağlayacaktır. Volkswagen, Mercedes, BMW gibi büyük otomotiv firmalarını ele aldığımızda; vites kutusu, ön akslar, yakıt tankı gibi parçalarda Mg alaşımlı malzemeleri kullanmışlardır. Ayrıca Savunma Sanayii tarafından yürütülen Alüminyum ve Çinko bazlı Mg alaşımları döküm teknolojisi ve sürecinin kazanılması, insanlı ve insansız helikopterlerde yüksek yoğrulma direncine sahip ağırlığı düşük gövde parçalarının üretilmesi gerçekleştirilmiştir. Yukarıda ifade edilen tüm açıklamalar“Neden Mg alaşımı ve özellikle AZ91?”sorusunu cevaplamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, AZ91 materials, which are magnesium alloys, are focused on. AZ91Mg alloy materials are encountered in many areas that we cannot give up using today. The most important field of these is the automotive sector. Considering the increasing sensitivity in the production of environmentally sensitive vehicles, the importance of AZ91 Mg alloy materials is understood. Because, as we mentioned before, the decrease in the weight of the vehicles will also provide a saving in direct fuel consumption. When we consider big automotive companies such as Volkswagen, Mercedes and BMW; gear box, front axles, fuel tank components such as Mg alloy materials used. In addition, the casting technology and process of Aluminum and Zinc-based Mg alloys carried out by the Defense Industry have been achieved, and the production of low-weight body parts with high kneading resistance in manned and unmanned helicopters. All the explanations mentioned above answer the question "Why Mg alloy and especially AZ91?