Yumurtacı tavuk rasyonlarına değişik miktarlarda katılan lantanyum oksit'in performans, yumurta kalitesi, yumurta sarısı tbars değerleri ve yağ asidi kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of lantanium oxide supplementation at different levels into diets of hens on performance, egg quality, yolk tbars and fatty acids composition values in laying hens
- Tez No: 352102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yumurtacı tavuk rasyonlarına farklı miktarlarda (0, 100, 200, 300 ve 400 mg/kg) ilave edilen lantanyum oksidin performans, yumurta kalitesi, yumurta sarısı Thiobarbituric acid reactive substans (TBARS) değerleri ile yağ asidi kompozisyonu, serum kolesterolü ve trigliserid içerikleri ile Malondialdehit (MDA), Süperoksit dismütaz (SOD) ve glutatyon düzeyi üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 22 haftalık yaşta toplam 120 adet Lohman kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmış ve her kafes gözünde dört hayvan bulunacak ve altı tekerrürlü olacak şekilde üç katlı batarya tipi kafeslere şansa bağlı olarak dağıtılmıştır. Rasyona farklı miktarlarda lantanyum oksit ilavesinin yem tüketimi, yumurta ak, sarı ve kabuk oranı, kabuk kalınlığı, spesifik gravite ile bazı kan biyokimya değerleri üzerine herhangi bir etki etmediği tespit edilmiştir. Yemden yararlanma ve yumurta veriminin rasyona 400 mg/kg düzeyinde lantanyum oksit ilave edilen grupta en iyi olduğu, yumurta ağırlığı ve yumurta kabuğu kırılma mukavemetinin ise 200 mg/kg düzeyinde lantanyum oksit ilave edilen grupta önemli derecede arttığı gözlenmiştir. Rasyona 100 mg/kg düzeyinde lantanyum oksit ilavesi Haugh birimini önemli derecede arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to investigate the effects of lantanium oxide supplementation at different levels (0, 100, 200, 300 ve 400 mg/kg) into diets of hens on performance egg quality traits, Thiobarbituric acid reactive substans (TBARS) and fatty acid composition of yolk, the contents of cholesterol, triglyceride, Malondialdehyde (MDA), Superoxide dismütase (SOD) and glutation in serum. A total of 120 Lohmann brownlayers, 22 weeks of age, were randomly allocated three tier battery cages, each having 6 replicate cages as subgroups, comprising of four hens. The supplementation of lantanium oxide did not affect on feed intake, rate of albumen, yolk and shell of egg, shell tickness, spesific gravity and some parameters of serum. The diet supplemented with 400 mg/kg lantanium oxide significantly improved feed conversion rate and egg production. Also, supplementation 200 mg/kg of lantanium oxide increased egg weight and shell stiffness. It was found that supplementation of 100 mg/kg lantanium oxide improved significantly Hough Unit.